Yetişkin bireylerde kendine saygı ve duygu durumunun antropometrik ölçümler ve beslenme durumu ile ilişkisi
The relationship of self esteem and mood state with anthropometric measurements and nutritional status in adult individuals
  1. Tez No: 399294
  2. Yazar: MERVE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkin bireylerde kendine saygı ve duygu durumunun antropometrik ölçümler ve beslenme durumu ile ilişkisini değerlendirmek ve ileride yapılacak çalışmalara ışık tutmaktır. Çalışmaya Ankara'da yaşayan, Ocak 2015-Nisan 2015 tarihleri arasında Sıla Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 20-64 yaş arası 100 birey katılmıştır. Bireylerin BKI'ye göre duygu durum ve kendine saygı ölçek puan ortalamaları incelendiğinde; hem kadın hem de erkek bireylerde BKI'ye göre duygu durum ve kendine saygı ölçek puan ortalamaları açısından önemli bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Duygu durum düzeyine göre kadınların ve erkeklerin diyetle enerji, protein, yağ ve karbonhidrat alım ortalamaları incelendiğinde; hem erkeklerde hem de kadınlarda duygu durumu normal olanlarla bozuk olan bireylerde enerji ve makro besin ögesi alım ortalamaları arasında önemli bir fark bulunmamıştır (p>0.05). Bireylerin duygu durum ve kendine saygı düzeyinin bazı parametrelerle ilişkisi incelendiğinde, kadın bireylerde beck depresyon ölçek skoru ile diyetle alınan yağın toplam enerjiden gelen oranı arasında negatif yönlü önemli bir ilişki bulunmuştur (r= -0.295, p=0.038). Erkeklerde ise kendine saygı ölçek skoru ile diyetle enerji (r= -0.281, p=0.048), sükroz (r=-0.299, p=0.035) ve doymuş yağ asidi (r=-0.345, p=0.014) alımı arasında negatif yönde önemli ilişki saptanmıştır (p0.05). Erkekler için elde edilen analiz sonuçlarına göre duygu durum düzeyi ve kendine saygı düzeyi kişilerin kendi ağırlıklarından memnuniyet durumuna göre anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0.05).Analiz sonuçlarına göre, kadın ve erkeklerde kendine saygı düzeyi öğün atlama durumuna göre anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0.05). Çalışmamızın sonucuna bakıldığında antropometrik ölçüm farklılıklarının kişilerin kendine saygı ve duygudurum düzeyini değiştirmediği gözlenmiştir. Kişilerde çok az beslenme parametresinin duygudurum ve kendine saygı ölçeği skorunu değiştirdiği ve çoğu beslenme parametresi ile kendine saygı ve duygudurum düzeyini arasında bir ilişki olmadığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler; beden kütle indeksi, mental sağlık, depresif belirti, kendine saygı, beslenme durumu
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship of self esteem and mood state with anthropometric measurements and nutritional status in adult individuals, and to provide an insight for the future studies. The study recruited 100 participants from Ankara, whose age are 20-64 years, who referred to the Sıla Physical Therapy and Rehabilitation Centre between January 2015 and April 2015. When the association of self esteem and mood levels with body mass index (BMI) groups was evaluated, overall self esteem and mood levels of males and females did not demonstrate a significant difference in BMI groups (p>0.05). No significant difference was observed in protein, fat, and carbohydrate intake levels of males and females regarding their mood levels (p>0.05). In females, a negative correlation at the rate of 29.5% was found between the beck depression scale and the percentage of fat intake, while depression score had no significant correlation with other nutritional parameters (p>0.05). In males, it was detected that self esteem scale had a negative correlation at the rate of 28.1% with energy intake levels and 29.9% with the saccharose intake (p>0.05). When the participants were examined as a whole, Beck depression scale had 29.5% negative correlation with the percentage of fat intake (p0.05), while no significant difference was found in self esteem levels considering their weight contentment (p>0.05). On the other hand, in males, mood levels and self esteem showed no significant difference in their weight contentment (p>0.05). The results of the analysis suggest that self esteem levels of males and females showed no significant difference regarding the frequency of meal skipping (p>0.05). The results from our study indicate that differences in anthropometric measurement did not change individuals' self esteem and mood levels. Very few nutritional parameters were found to change the scores of self esteem and mood scales, however; we observed that most nutritional parameters did not have a relationship with self esteem and mood levels. Key Words; body mass index, mental health, depressive symptom, self esteem, nutritional status