Ligamentum flavum hipertrofisi olan ve olmayan hastalarda COX-2, IL-15, IL-8, TNF-ALFA, IL-1 beta, IL-6, IL-1 alfa genlerinin ekspresyonları
Gene expression of COX-2,IL-15, IL-8, TNF-alfa, IL-1 beta, IL-6, IL-1 alfa i̇n pati̇ents wi̇th and wi̇thout li̇gamentum flavum hypertrophy
- Tez No: 399307
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NUR ALTINÖRS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Nöroşirürji, Patoloji, Genetics, Neurosurgery, Pathology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Lomber spinal dar kanal (LSDK), yaşlı populasyondaki en sık omurga bozuklarından birisidir. LF hipertrofisi LSDK etyopatogenezinde önemli bir rol oynamaktadır. İnflamatuar ajanların ligamentum flavum hipertrofisine ve artmış skar dokusu oluşumuna sebep olmaktadır. Bu projenin amacı histopatolojik olarak hipertrofiye uğramış ligamentum flavum dokusunda, inflamatuar süreci etkileyen genler olan COX-2, IL-15, IL-8, TNF-alfa, IL-1 beta, IL-6, IL-1 alfa 'nın histopatolojik olarak normal olan ligamentum flavum dokusuna göre ekspresyonunun değişimini araştırmaktır. Operasyon esnasında kontrol grubu 25 lomber dar kanal ve 25 lomber disk herniasyon tanısı olan kontrol grubundan alınan ligamentum flavum örnekleri histolojik çalışma için elde edilmiştir. Masson trichrome boyasıyla LDH ve LSDK gruplarında fibrozis derecelendirmesi yapılmıştır. LSDK ve LDH gruplarından alınan ligamentum flavum örneklerinin bir kısmında inflamatuar sitokinlerin, COX-2, IL-15, IL-8, TNF-alfa, IL-1 beta, IL-6, IL-1 alfa genlerinin RNA izolasyonu yapıldı. İzole edilen RNA moleküllerinin kalitatif ve kantittif analizleri sonrasında cDNA sentezi gerçekleştirildi. Semikantitatif RT-PCR yöntemi ile COX-2, IL-15, IL-8, TNF-alfa, IL-1 beta, IL-6, IL-1 alfa ve housekeeping gen olarak kullanılan alfa aktin'nin ifadelenmesi analiz edildi. LSDK ve LDH gruplarında bu sitokinlerin ifadelendiğini gördük. LSDK ve LDH grubunda COX-2, IL-15, IL-8, TNF-alfa, IL-6 ve IL-1 alfa'nın benzer şekilde ifadelenmesine rağmen, LSDK grubunda LDH grubuna göre IL-1 beta'nın baskılandığını tespit ettik. İnflamatuar sitokinlerin ligamentum flavum hipertrofisindeki etkileri açıklığa kavuşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Lumbar spinal canal stenosis (LSCS) is one of the most common spinal disorders in elderly. Ligamentum flavum (LF) hypertrophy plays a critical role in the pathogenesis of LSCS. Inflammatory agents induce the LF hypertrophy and increased scar tissue formation. This project aims to investigate the expression of genes (COX-2, IL-15, IL-8, TNF-alfa, IL-1 beta, IL-6, IL-1 alfa) that are responsible for the inflammatory process in hypertrophied LF tissue histopathologically and to compare with the normal LF tissue population. In our study, 25 samples of hypertrophied LF tissue were obtained from the patients with the diagnosis of LSCS while 25 samples were obtained from the patients who underwent surgery for lumbar disc herniation forming control group. Some of these samples were investigated for histological study. They were stained with Masson trichrome for analysis and grading of fibrosis. Furthermore, the rest of the LF samples in the LSCS and control groups were investigated for the expression of inflammatory cytokine genes (COX-2, IL-15, IL-8, TNF- alpha, IL-1beta, IL-6, IL-1 alpha gene) by RNA isolation. Following the qualitative and quantitative analysis of isolated RNA molecules, cDNA synthesis were carried out. COX-2, IL-15, IL-8, TNF-alpha, IL-1beta, IL-6, IL-1 alpha and housekeeping gene alpha aktin were analyzed for the expression levels by semiquantitative RT-PCR method. Cytokines were found both in LSCS and control groups. Any statistically significant difference was not found between LSCS and control groups in terms of COX-2, IL-15, IL- 8, TNF-alpha, IL-6 and IL-1 alpha. However, low levels of IL-1 beta was found in LSCS group. The effects of inflammatory cytokines in the pathogenesis of ligamentum flavum hypertrophy should be clarified.