Örgütsel adalet, örgütsel güven ve örgütsel sinisizm arasındaki ilişki
Relationship between organizational justice, organizational trust and organizational cynicsm
- Tez No: 399352
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA AYTEMİZ SEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmanın temel amacı; örgütsel adalet algısı, örgütsel güven ve örgütsel sinisizm arasındaki ilişkiyi tespit etmek ve örgütsel güvenin, örgütsel adalet algısı ve örgütsel sinisizm arasındaki aracılık etkisini ortaya koyan bir model sunmaktır. Araştırma örneklemi olarak, Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye'de yer alan 26 Düzey 2 Bölgesinde kurulan 26 adet Kalkınma Ajansı seçilmiştir. Araştırma bulguları; bütünsel olarak örgütsel adalet algısı ile örgütsel sinisizm arasında anlamlı ve negatif bir ilişkinin var olduğunu göstermektedir. Ayrıca örgütsel adalet algısı ile örgütsel güven arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmaktadır. Örgütsel güven ile örgütsel sinisizm arasındaki ilişki incelendiğinde ise anlamlı bir ilişkinin olmadığı anlaşılmaktadır. Son olarak bu tez çalışmasında, örgütsel güvenin örgütsel adalet algısı ve örgütsel sinisizm arasındaki ilişkide aracı rolü oynadığı bir model oluşturulmuştur. Sonuç olarak örgütsel güvenin, örgütsel adalet algısı ve örgütsel sinisizm arasında aracılık rolünün bulunmadığı, araştırma sonuçlarından anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The basic purpose of this research is to determine the relationship between organizational justice, organizational trust and organizational cynicism, and offer a theoretical model which indicates that perceived organizational justice influences organizational cynicism behavior by the organizational trust as a mediator. 26 Development Agencies established at 26 NUTS2 Region, under coordination Ministry of Development were chosen for the research sample. According to research, there is negative relationship between organizational justice and organizational cynicism. Secondly organizational justice and organizational trust is positively related. Due to the results there is no meaningful relationship between organizational trust and organizational cynicsm. Final theoretical model established which indicates that perceived organizational justice influences organizational cynicism behavior by the organizational trust as a mediator. As a result, mediator effect of organizational trust between organizational justice and organizational cynicsm cannot be observed.