Individual economic security, national security, and the mediating role of trust in government: A survey among the young Bulgarian generations' attitudes
Bireysel ekonomik güven, ulusal güvenlik ve devlete güvenin arabulucurolü: Genç Bulgar jenerasyonlarının tutumu üzerine araştırma
- Tez No: 399422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI DENİZ HELVACIOĞLU KUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, gençBulgar jenerasyonunun bireysel ekonomik güvenlik, devlete güven, ulusalgüvenlikgibikonseptlerevebukonseptlerinarasındakikorelasyonakarşıolanbakışaçıla rınıvetutumlarınıdeğerlendirmeyihedeflemektedir. Bukonseptlerin dinamiklerini anlamak ve anketi oluşturacak zemini hazırlayabilmek için detaylı bir literatür taraması yapılmıştır. Anketten elde edilen data, ekonomik güvenlik, devlete güven ve ulusal güvenlik arasındaki ilişkileri inceleyen dört hipotezi test etmek için kullanılmıştır. Sonuç olarak, devlete olan güvenin ara bulucu olmasıyla beraber,ekonomik güvenlik ve ulusal güvenlik arasındaki pozitif korelasyon belirtilmiş ve istatistiki olarak kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining the attitudes and perceptions of the young Bulgarian generation regarding the concepts of individual economic security, trust in government, and national security as well as the correlations between them. An exhaustive literature review has been carried out in order to explore the dynamics of each of the concepts and to build on a platform, upon which to compile a questionnaire. The obtained data from the questionnaire serves to test four basic hypotheses that highlight the relations between economic security, trust in government, and national security. Eventually, a positive correlation between economic security and national security, with the mediation of trust in government, is underlined and statistically proven.