Analyzing factors affecting the adoption of cloud computing: A structural equation modeling approach
Bulut bilişimin benimsenmesini etkileyen faktörlerin analizi: Yapısal denklem modelleme yaklaşımı
- Tez No: 399423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONA MARDİKYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İstatistik, İşletme, Science and Technology, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bulut bilişim, Türkiye'de gelişmekte olan yeni bir teknolojidir. Bulut bilişim, aynı zamanda şirketler için yeni bir iş modeli olmuştur. Şirketler, bu yeni teknolojinin kendi iş performanslarını ve süreçlerini geliştireceği beklentisiyle bulut bilişim teknolojisine yatırım yapmaktadır. Bulut bilişim, şirketlere sadece ihtiyacı olanı almasını ve bu ihtiyaçların kullandıkları kadarını ödemesi olanağı sağlamaktadır. Fakat, birçok şirket bulut bilişimin avantajlarının ve dezavantajlarının açıkça farkında değildir. Bu çalışmanın amacı bulut bilişimin benimsenmesini etkileyen faktörlerin analizi ve yapısal denklem modelleme tekniğinin uygulanmasıdır. Bulut bilişimin benimsenmesine etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Bu çalışma, bulut bilişimin benimsenmesi konusunda yapılmış geçmiş araştırmaları inceleyerek yapılan bu çalışmalara ve uzmanlarla yapılan görüşmelere göre literatüre yeni faktörler sunmaktadır. Ayrıca, önerilen modelde yer alan faktörler arasındaki ilişkilerin analizi için yapısal denklem modelleme tekniği uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, ihtiyaç duyma, talep üzerine satın alma, yasa ve yönetmelikler, diğer faktörler (güvenirlik, sanallaştırma, bakım ve performas) bulut bilişimin benimsemesine pozitif yönde direkt etkiye sahiptir. Fakat, maliyet bulut bilişimin benimsenmesinde negatif yönde direkt bir etkiye sahiptir. Talep üzerine satın alma, güvenlik ve diğer faktörlerin maliyet üzerinde pozitif yönde direkt etkisi bulunmaktadır. Son olarak, yasa ve yönetmeliklerin ve diğer faktörlerin güvenlik üzerinde pozitif yönde direkt etkisi bulunmaktadır. Analiz sonuçlarına göre, tedarikçi bulunabilirliğinin bulut bilişimin benimsenmesi üzerindeki ve güvenliğin maliyet üzerindeki etkileri analizler sonucunda anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Cloud computing is a new and upcoming technology in Turkey. It is also a new business model for companies. Companies begin to invest in cloud computing with the expectation that this new technology will improve their business performance and operations. Cloud computing enables companies to buy their technological needs what if it is needed and they only pay for the amount that they used. However, many companies are not so much aware of its advantages and disadvantages clearly. The aim of the study is analyzing factors affecting the adoption of cloud computing and applying structural equation modeling technique. There are many factors that affect the adoption of cloud computing. This study examines previous studies related to cloud computing adoption and presents a new model and new factors according to both literature and expert interviews. In addition, structural equation modeling is applied to analyze interrelationships between the factors in the proposed model. According to study findings, need, on demand service, legislation and regulations, other factors (reliability, virtualization, maintenance, and performance) are have positive direct effects on cloud computing adoption. However, cost has negative direct effect on cloud computing adoption. On demand service, other factors, and security have positive direct effects on cost. Lastly, other factors and legislation and regulations have positive direct effects on security. According to results, the significance of supplier availability on cloud computing adoption and the significance of security on cost are not supported.