Towards another ontology of performance
Başka bir performans ontolojisine doğru
- Tez No: 399421
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SUNA ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Philosophy, Performing and Visual Arts, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eleştiri ve Kültür Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez performans kavramına, özelikle de sanat formu olarak performansa odaklanmakta, performansı varlığın ontolojik bir sorgusunun gerçekleştirilebileceği düşünümsel bir olay olarak ele almaktadır. Tezde çağdaş performans teorisinin kendini mimetik olanın karşısında konumlandırışının eleştirisi yapılmakta, performansın olay-oluşu ile tekrara ve temsile dayalı temelleri müzakere edilmektedir. Fransız filozof Jacques Derrida?nın, batıdaki metafizik düşüncenin felsefeyi yazı ve edebiyatla çatıştırması üzerine yaptığı eleştiriler, tezin performans teorisi ve bu teorinin mevcudiyet, canlılık, dolayımsız olanın hakikati gibi iddialarına yönelik eleştirilerine ciddi anlamda yön vermekte ve biçimlendirmektedir. Nihai analiz olarak, tezde performansın, kendini kurarken eleştirdiği medya kültürü ve sanat sistemi tarafından neden ve hangi yollarla kapsandığının örnekler üzerinden bir okuması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the concept of performance, specifically in its artistic modality, as a reflexive event through which an ontological examination of being can be actualized. Starting from a critique of current positioning of contemporary performance theory against mimetic structures, the thesis tries to negotiate the event-being of performance with its foundation on repetition and representation. French philosopher Jacques Derrida?s critique of Western metaphysics on the basis of the philosophy?s attack on writing and literature deeply informs and structures the thesis? critique of performance theory and its claims to presence, liveness and truth of the unmediated. In the final analysis, the thesis tries to read how performance is also co-opted by the media culture and art system it has criticized.