Attitudes and behaviour of young mobile phone users: Case of Turkey
Türkiye'deki gençlerin cep telefonu kullanım davranış ve eğilimleri
- Tez No: 399447
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Sosyoloji, Engineering Sciences, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kablosuz cihazlar arasında özellikle cep telefonları, kullanıcılara iletişim özgürlüğü sağladığı için geniş bir kullanıcı kitlesi ile popülerlik kazanmıştır. Son yüzyılın raporları gösteriyor ki; kullanıcıların özellikle gençlerin eğilim ve davranışları cep telefonlarının popular olması ile değişmektedir. Geçmiş yıllarda araştırmacılar; cep telefonlarının mühendislik ve teknoloji uygulamaları üzerine araştırmalar yaparken, son yıllarda cep telefonlarının kullanıcıların günlük yaşamları ve ilişkileri üzerine etkileri konusuna ilgi göstermeye başlamışlardır. Cep telefonlarının gençlerin üzerine etkileri ve gençlerin eğilimleri konularında Türkiye?de de açık araştırma alanları bulunmaktadır. İskandinav, Avrupa ve Asya ülkelerinde benzer konularda çok sayıda araştırma yer almaktadır. Bu tez, sosyal bilimler literatürüne Türkiye bakış açısı ile gençlerin eğilim ve davranışlarına ait bir çalışma daha eklemek amacıyla gençlerin eğilim ve davranışlarını etkileyen faktörleri incelemektedir. Genç kullanıcıların davranışlarını etkileyen faktörler dört ana grup altında toplanmıştır. Bu gruplar: demografik özellikler, cep telefonu kullanım özellikleri, mobil cihazda kullanılan özellikler ve sosyal-psikolojik kullanım amaçlarıdır. Belirtilen özelliklerin hepsi sosyal bilimler literatürü incelenerek adapte edilmiş ve kullanılmıştır. Türkiye?deki gençlerin cep telefonu kullanım davranışlarını ve eğilimlerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla 431 katılımcıdan toplanan veri, 4 ana grup altında yer alan 72 adet hipotezi test etmek için tanımlayıcı, güvenilirlik, kümeleme ve çapraz tablo testleri ile analiz edilmiş ve ilgili sonuçlar çıkarılmıştır. Elde edilen sonuçlarkısaca şu şekilde özetlenebilir. Gençlerin çalışma durumu ve kişisel&ailevi eğitim düzeyi kullanıcı davranışlarını etkilemektedir. Cep telefonu, kendisine hediye edilen gençlerin aylık telefon kullanım masrafları daha düşük olurken, akıllı telefon kullanıcısı olan gençlerin aylık telefon masrafları daha yüksek olmaktadır. Ayrıca, toplam cep telefonu kullanım süresi arttıkça kullanıcıların aylık cep telefon kullanım masrafları da artmaktadır. Genç Avea kullanıcıları daha az memnun ve az miktarda ödeme yaparken, genç Turkcell kullanıcıları daha memnun ve daha yüksek miktarda ödeme yapmaktadır. Ek olarak, telefon fonksiyonalitesine bağımlı kullanıcıların aylık mobil masrafları daha yüksektir. Son olarak ise, sosyal ve psikolojik yönden bağımlılık seviyesine göre kullanıcının günün değişik zamanlarında telefon kullanım davranışı değişkenlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Wireless devices especially mobile phones gained popularity among a wide variety of users because it gives communication freedom to individuals in their daily lives. Last century?s reports show that behaviors and attitudes of users? especially young individuals are changing with the popularity of the mobile phones. Studies on social impacts of mobile phones had been scarce until a couple of years ago. Rather, past research on mobile phones examined engineering and policy aspects of the technology. In recent years, however, researchers started to turn attention to social aspects of cell phone diffusion and the impacts cell phones had on people?s daily lives and relationships. There are also open research areas in Turkey about the impacts of mobile phones on young users? attitudes and behaviors. Most of the past studies about impacts of cell phones on young generation were conducted in Scandinavian, European and Asian countries. In order to add one more study for Turkey perspective to the worldwide body of the literature, this study examines how young individuals? mobile phone behaviors change according to their demographic and cell phone usage characteristics, used mobile phone functionalities and social and psychological purposes of use. All of the characteristics in the research model that affect the user behavior are adapted from social science literature. Data are collected from 431 respondents with the purpose of probing attitudes and behavior of young mobile phone users in Turkey have been analyzed via descriptive, reliability, cross-tab and cluster analysis in order to test 72 hypotheses in 4 main groups and draw conclusions therein. Findings can be summarized as follows. User behavior changes according to employment status and personal&parental education levels of young respondents. Young users, who have a present mobile phone, pay less for monthly mobile usage. On the other hand, smart phone owners pay much more for their monthly mobile phone usage. In addition to this, as parallel to the mobile phone ownership duration, monthly paid amount for mobile is ascending. Young Avea customers pay less and feel less satisfied but Turkcell customers pay much more and feel more satisfied. Furthermore, mobile phone functionality addicted young customers pay much more monthly for mobile usage. Lastly, social&psychological mobile phone dependency level of respondents affects the young users' behavior during the time of the day.