Mobil pazarlamanın Y kuşağı tüketici davranışları üzerine etkileri: Muğla ili örneği
The effects of mobile marketing on generation Y's consumer behavior: The case of Muğla province
  1. Tez No: 462006
  2. Yazar: ONUR TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY KIZGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ve mobil iletişim araçlarının kullanımının artması işletmelere yeni pazarlama kanalları sunmaktadır. Artan maliyetler ve hedef kitleye ulaşmanın zorlaşması gibi unsurlar da pazarlama şartlarını zorlaştırmaktadır, bu nedenle işletmeler, tüketiciye etkin ve verimli bir şekilde ulaşabilecek yeni kanallara ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda mobil iletişim araçlarının, özellikle akıllı telefonların çok yaygın kullanılması mobil pazarlamayı işletmeler için cazip bir kanal haline getirmiştir. Mobil pazarlama sayesinde, şirketler, tanıtım faaliyetlerini direkt hedef kitlelerine, daha az maliyetle ve daha etkin bir şekilde yapabilmekte, bu faaliyetlerin etkisini diğer mecralara göre daha doğru ve kolay ölçümleyebilmektedirler. Sosyal bilimciler ve pazarlama uzmanları için Y Kuşağı olarak tanımlanan 1980-1999 yılları arasında dünyaya gelen kuşak tüketim toplumunun en aktif öğeleri olarak değerlendirilmektedir. Özellikle Y Kuşağı'nın daha fazla ilgisini çeken ve kendine mobil pazarda ciddi bir pay yaratan mobil uygulamaların hangilerinin kullanıcılar tarafından tercih edildiğinin belirlenmesi daha etkin ve verimli pazarlama stratejileri geliştirilmesi adına büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı; Y Kuşağı'nın mobil pazarlama uygulamalarını kullanım düzeylerini ortaya koymak ve yaş aralıkları arasındaki farklılıkları belirlemektir. Bu doğrultuda, oluşturulan anket formu Muğla ilinde yaşayan 17-36 yaş aralığındaki tüketicilere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Advances in information and communication technologies and increasing use of mobile communication devices are offering new marketing channels to companies. Increasing costs and difficulties at reaching target audience are also making marketing conditions more difficult. Therefore companies need more efficent channels to reach their target audience. In this context, wide usage of mobile communication devices especially smart phones has become more attractive channels to mobile marketing for companies. With the help of mobile marketing, companies can more targeted and affective promotion activities at lower cost and measure the response more precisely than promotion activites in other media. Social scientists and marketing specialist name this young generation of people who are born between the years 1980-1999 as the most active subjets of the consumption culture. Mobile applications especially attracts more attention in the Generation Y and gain a serious portion in the mobile market. In order to design more effective and productive marketing strategies and become a part of this generation, it is too important that which applications are using by the users. The aim of this resarch is put forward the Generation Y's mobile marketing services of usage levels and differences between age ranges. In this respect, survey form was applied the consumers between 17-36 ages who live in Muğla.