Alternatif para politikası stratejilerinin karşılaştırılması ve Türkiye'nin enflasyon hedeflemesi deneyimi
The comparison of alternative monetary policy strategies and Turkey's inflation targeting experience
- Tez No: 399496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL ERARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
1990'lı yıllardan itibaren ekonomik istikrarın sağlanması amacıyla para politikası stratejisi olarak enflasyon hedeflemesi rejimi önem kazanmıştır. Enflasyon kavramı hem gelişmekte olan ülkelerin hem de gelişmiş ülkelerin sorunu olmuş bu doğrultuda ekonomik birimler enflasyonla mücadelede alternatif politikalar üretmeye ve uygulamaya başlamışlardır. Enflasyon hedeflemesi rejimini ilk kez Yeni Zelanda uygulamaya başlamıştır. Birçok gelişmekte olan ülke ve gelişen ülke ekonomilerinin de zamanla bu rejimi benimsemesi ile enflasyon hedeflemesi yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde alternatif para politikası stratejileri olan; döviz kuru hedeflemesi, parasal hedefleme ve enflasyon hedeflemesi stratejisi açıklanmıştır. İkinci bölümde enflasyon hedeflemesi stratejisinin özellikleri ve önkoşullarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise enflasyon hedeflemesi ülkeler bazında incelenerek Türkiye'de uygulama alanlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the years of 1990s as the strategy of money, inflation targeting has gained importance to provide economic stability. Inflation concept is not only problem for devoloping countries but also devoloped countries, so economic units started to produce and carry out alternative policies to struggle inflation. New Zeland is the first country that carried out the inflation targeting rejime. As many devoloping and devoloped country economies have accepted it, this rejime started to become widespread. In the first part of the study, foreign exchange rate targeting, monetary targeting, inflation targeting which are the alternative monetary policy strategies are explained. In the second part, it is mentoined about the features of inflation targeting strategy and preconditions. In the third part, the inflation targeting is studied on the basis of countries and discussed about the practising areas in Turkey.