Sosyal politika kurumu olarak Karz-ı Hasen: Sosyal bankacılık modeli önerisi
Qard al - Hassan as asocial policy institute and banking model of social trial
- Tez No: 399500
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK TAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tarihin en tartışmalı meselelerinden birisi hiç şüphesiz faiz kavramı olmuştur. Ve hala bu tartışmalar tüm canlılığını sürdürmektedir. Özellikle son iki yüz yıldır, ekonomik modernizasyonun sağladığı bir dizi faydanın yanında, getirdiği birtakım sıkıntılar da söz konusudur ki, bu problemlerin merkezini faiz olgusu tutmaktadır. Gerçekten faize dayanan kredi sistemi, bugün pek çok ekonomik ve sosyal sorunun baş aktörü olarak ifade edilmektedir. Bu sorunların ekonomik cenahında, gelir dağılımı adaletsizliği ve yoksulluk, üretimin azalması, iktisadî durgunluk ve işsizlik gibi sıkıntılar ifade edilebilir. Yine sosyal ayrışma ve zıtlaşma, azınlığın söz sahibi olması, yardımlaşma ve dayanışmanın zedelenmesi, tembelliğe ve hazırcılığa sebep olması, stres ve karamsarlığa sebep olması, faizin veya faize dayanan kredi sisteminin meydana getirdiği sosyo-psikolojik problemler arasında sayılabilir. Buna karşın moral/ahlakî değerlere de hizmet edecek, en azından bu açıdan problemlerin ortaya çıkmasını önleyecek, iktisaden de toplumsal kalkınmayı hedeflerken, bireylerin de elini güçlendirecek bir kredi sistemi düşünülebilir. İşte böyle bir bankacılık/kredi sistemini ifade eden“sosyal bankacılık”modeli, faiz enstrümanı yerine“karz-ı hasen”i; yani borcu faiziyle değil, mislîyle geri almayı hedeflemektedir. Bu hususta kâr-zarar analizi yapılırken, mesele daha geniş bir perspektiften ele alınmalı ve doğrudan kâr-zarar hesaplamalarının yanında, dolaylı olarak da kâr-zarar hesapları yapılmalıdır. Binaenaleyh büyük resme bakılınca, kendi kendini besleyen ve geliştiren bir sistemin ortaya çıktığı ve topyekûn kalkınmaya hizmet eden bir yapının teşkil olunabileceği görülecektir.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly one of the most controversial issues in the history of the concept has been interest.And all of this controversy still remains vital.Especially in the last two hundred years, alongside a number of benefits that it provides economic modernization, there are also brought some difficulties, this problem is to keep the core of the phenomenon of interest.Really interest based on credit system today, many of the leading actors in economic and social problems are expressed as. In the economic side of this issue,income distribution, inequality and poverty, the reduction of production, economic recession and unemployment problems can be expressed.Again, social segregation and opposition of the minority to have a voice, the cooperation and solidarity injury, laziness, lead to stress and pessimism, interest or interest-based credit system brought about socio-psychological problems among others. As a solution to this, moral/ethical values also will serve at least to prevent the emergence of problems in this respect, the social development economically, while aiming to strengthen the hands of individuals can be considered a credit system.Here is such a banking / credit system expressing“social banking”model, the interest rate instrument instead of qard al-hassan;I mean the debt with interest-free, but aims to fold return.In this regard, while profit-loss analysis, issues should be addressed from a broader perspective and directly next to the profit and loss calculations, the profit and loss account should be done indirectly.Consequently look at the big picture, and develops a self-sustaining system that emergedand total serving development will be seen that a structure has occurred.