Ortaöğretim öğrencilerinde mesleki yönelim ve girişimcilik
Secondary education students in vocational orientation and entrepreneurship
  1. Tez No: 399499
  2. Yazar: MEHTAP ALTINTOP
  3. Danışmanlar: PROF. İZZET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kişilerin hayatlarındaki en önemli kararlarından biri meslek seçimleridir. Bireyler için olduğu kadar toplum için de önemli bu kararın verilmesinde, yönlendirme faaliyetlerinin büyük rolü bulunmaktadır. Çalışma kapsamında da mesleki yönlendirme faaliyetleri ve ortaöğretim kademesinde mesleki yönlendirmenin önemi üzerinde durulmuştur. Özellikle devletin yeni istihdam alanları yaratma konusunda yaşadığı sıkıntılar üzerine girişimcilik politikaları ile desteklenen meslek seçimi faaliyetleri ise bu çalışmanın temel inceleme alanını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important decisions in the lives of people is their career choices. Guiding activities have great role in this decision, which is also important for individual saswell as society. In this working, the Professional guidance activities and theim portance of vocationa lguidance in secondary education are emphasized. Inparticular, the state of the difficulties experience din creating new employment are as supported by entrepreneurship policy on occupational choice an dentrepreneurial activity relationship study are a formed the basis of this study.