Antalya'da yaşayan Ahıska Türklerinin sosyo - kültürel yapısı
Meskhetian Turks living in Antalya socio - cultural problems
- Tez No: 399516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN V. KÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Göç, zorunlu göç bugün bile yaşanan bir gerçek olarak, tüm toplumlarda sosyal ve kültürel dinamikleri etkileyen bir olgudur. Ahıska Türkleri de göç olgusundan doğrudan etkilendikleri için, Antalya'da yaşayan Ahıska Türklerinin kültür durumları ve uyum sorunları büyük bir önem taşımaktadır. Bu çalışmada Sovyet döneminde zorunlu göç (sürgün) uygulamasına maruz kalan ve bugün Antalya'da yaşayan Ahıska Türklerinin yeni bir yaşam kurma süreci, içinde bulundukları sosyo-kültürel yapıya uyum sorunları ve yaşanan göçün toplumsal yapı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla göçe birebir şahit olan ve göç sonrasının izlerini taşıyan ve Antalya'da yaşayan Ahıska Türkleriyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonuçları Weberyan bakış açısı ele alınarak göç, ırk ayrımcılığı, sosyal kapanma ve asimiliasyon korkusu ve sosyal dayanışma ve kayıpların yarattığı üzüntü başlıkları altında incelenmiştir. Ahıska Türkleri geniş bir alana sürülmelerine ve buna bağlı olarak geniş bir coğrafyada yaşamalarına rağmen, Türklüklerinden hiçbir şey kaybetmemiş ve bugüne kadar, kendi bünyelerinde, Türk adını ve kimliğini yaşatmasını başarabilmişlerdir. Antalya'da yaşayan Ahıska Türkleri karşılaştıkları en önemli sorun meslek sahibi olmalarına rağmen çeşitli nedenlerle kendi mesleklerini icra edememektedir. Büyük bir kısmının turizm sektoründe çalışmakta, az sayıda da olsa esnaf ve serbest meslek sahibi olanlar kendi işlerini kurmaktadır. Çoğu her şeyini geride bırakıp geldikleri ve burada yeni bir yaşam düzeni kurmaya çalıştıkları için ekonomik sıkıntı içindedirler. Yeni bir yerde yeni bir hayat kurmanın getirdiği her türlü zorluklar kültürel birlik ve geniş aile dayanışması ile aşılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration and forced migration as a real life experience, are a concept which affect social and cultural dynamics in all societies. Because Meskhetian Turks are affected by migration concept directly, cultural condition and integration problems of Meskhetian Turks who live in Antalya are very important. In this study, process of building a new life, integration problems and affects on socio-cultural structure of Meskhetian Turks who live in Antalya today and who have been subject to Soviet cycle's forced migration execution has been researched. With this aim, interviews have been conducted with Meskethian Turks who have been witnessed and lived the affects of migration and who live in Antalya. Study results have been discussed with Weberian approach according to race discrimination, social closeness, asimilation fear, social unity and sorrow cause of loss titles. Meskhetian Turks, lost anything from their Turkishness and they succeed about maintaining cultural heritage of Turks despite they have been relegated to a large area and due to that lived in a large geography. The most important problem that Meskethian Turks experience in Antalya even they have a career; they can't have a chance perform their career due to several reasons. Big part of Meskethian Turks are working in tourism area, a few of them have their own business and make trade. Most of them have financial challenges because of leaving their all wealth before they came to Turkey. Challenges that came with building a new life in a new place is trying to be handled with cultural unity and large family cooperation.