Kıbrıs'taki Osmanlı Dönemi su yapıları: Çeşme ve hamamlar
Water buildings in Cyprus on Ottoman Period: Turkish baths and fountains
  1. Tez No: 399517
  2. Yazar: ENES KAVALÇALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAY ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 419
Özet
Bu çalışmada Kıbrıs'ta Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan çeşme ve hamamlar ele alınmıştır. Tez“Giriş”,“Kıbrıs'taki Su Yolları ve Yapıları”,“Günümüze Gelemeyen Çeşme ve Hamamlar”,“Katalog”,“Değerlendirme”ve“Sonuç”olmak üzere altı bölümden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde konunun tanımı, amacı ve sınırları belirlenmiş; araştırma yöntemi belirlenerek, kaynaklar değerlendirilmiş ve Kıbrıs'ın tarihi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümü oluşturan“Kıbrıs'taki Su Yolları ve Yapıları”başlığı altında Osmanlı dönemi öncesi ve Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan suyolları, su kemerleri ve sarnıçlar incelenmiştir.“Günümüze Gelemeyen Çeşme ve Hamamlar”başlığı tezin üçüncü bölümünü oluşturmaktadır. Bu başlık altında kaynaklarda adına rastladığımız, ancak günümüze ulaşamamış veya sadece kalıntılarına rastladığımız eserler ele alınmıştır. Tezin“Katalog”bölümünde Osmanlı dönemi Kıbrıs'ında inşa edilmiş olan hamam ve çeşmelerin mimari özellikleri ortaya konulmuştur.“Değerlendirme”kısmında çeşme, şadırvan ve hamamlar, tipoloji, malzeme, kitabeler, yapı elemanları, cephe elemanları, örtü elemanları, aydınlatma ve süsleme gibi ana başlıklar altında kendi içerisinde karşılaştırılmıştır. Çalışmanın“Sonuç”bölümünde ise araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular göz önünde bulundurularak genel yargılara varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to handle the fountains and Turkish baths that built in the Ottoman Period in Cyprus. This work consists of six basic chapters:“Introduction”,“Water Ways and Water Buildings in Cyprus”, Destroyed Baths and Fountains“, ”Catalogue“, ”Discussion“ and the”Conclusion“. In the ”Introduction“ section, the definition, aim and the limits of the main topic are explained along with the research methods and literature. This chapter also contains a brief history of Cyprus. The second part of the thesis, named ”Water Ways and Water Buildings in Cyprus“, investigates water sources, carrying systems and cisterns which built in Pre-Ottoman and Ottoman era. ”Destroyed Baths and Fountains“ generates the third section of this scrutiny. The theme of this part is the fountains and baths which do not exist any more or some ancient ruins of them. Names of these monuments are collected from various sources. In the ”Catalogue“ chapter, whole architectural characteristics of baths and fountains that built in Cyprus during the Ottoman period are introduced individually. In the ”Discussion“ chapter, architectural works like water fountains, water-tanks with fountains and baths are compared in terms of typology, supplies, epigraphs, constructional components, facade designs and decoration. The ”Conclusion" chapter presents some general viewpoints depending upon the findings obtained from the sources.