Drawing the mark of the normative
Normatifin sınırlarını çizmek
- Tez No: 399550
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. İREM KURTSAL STEEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Normativite nedir? Normatif olanı ne belirler? Normatif olanla tanımlayıcı özellikler, olgular ve önermeler arasındaki ayrım nedir? Bu soruları yanıtlamak için iyi bir başlangıç bir önermenin ne zaman normatif olduğunun gerekli ve yeterli koşullarını ortaya koymaktan geçer.Bu koşullar, bir önermenin ne zaman normatif olduğunun gerekli ve yeterli koşulları olduğundan, yukarıdaki sorulara bir önermenin normatif olması için gereken koşulları belirlemek suretiyle yanıt arayacağım. Ancak bu tezde, belirli bir yanıtın savunuculuğunu yapmayacağım çünkü böylesi bir girişim işbu çalışmanın sınırlarını aşar. Yerine, bu sorulara verilmiş yanıtlar olarak görülen iki yaklaşımı inceleyip onların eleştirel bir değerlendirmesini yapacağım. Bunlardan ilki, Kit Fine ve Gideon Rosen'ın çalışmalarından esinlenerek ortaya konan, bir önermenin kiplik (modal) durumuna dayalı model. İkincisi ise, Barry Maquire tarafından ortaya konan ve önermeler arası temellendirme (grounding) ilişkilerine dayalı model. Bu sırada, önermelerin normativitesi üzerindeki belirli sınırlamalara da açıklık getireceğim ki bu bize gerekli koşulları sağlamada kısmen yanıt olabilsin, ne var ki böyle bir yanıtı yeterli koşullar için bulabilmek pek de kolay değil. Kavramsal sınırlamalar sağlayarak hangi önermelerin normatif olduğu konusunda bu cephede gelişme kaydetmek ahlak biliminin gerçekliği, indirgenebilirliği, gerekliliği ve Hume'un Olan'dan Olması gereken'in çıkarılamazlığı görüşünün yeniden yapılandırılması ile ilgili felsefi tartışmalara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
What is normativity? What is the mark of the normative? What distinguishes normative from descriptive properties, facts and propositions? A good start at answering these questions is to provide necessary and sufficient conditions for when any proposition is a normative proposition. I proceed to answer these questions by identifying necessary and sufficient conditions for when a proposition is normative, as these conditions track the normativity of a proposition. What I do not do in this thesis is advocate for a specific answer. That goal is beyond the scope of the current work. Instead, I examine two approaches and critically assess their prospects for success. The first is inspired by the work of Kit Fine and Gideon Rosen, which is based on the modal status of a proposition. The second is by Barry Maguire, which is based on the grounding relations between propositions. Along the way, I explicate certain constraints upon the normativity of propositions, which furnish us partial answers by providing necessary conditions, yet sufficiency conditions remain elusive. Making progress on this front by providing conceptual constraints on which propositions are normative contributes towards philosophical debates concerning the reality of ethics, its reducibility, its necessity, as well as reformulations of Hume's Dictum that Ought-Statements are not derivable from Is-Statements.