Effects of information and communication technologies on international trade: A panel data analysis
Bilgi ve iletişim teknolojileri kullanım oranının uluslararası ticaret üzerindeki etkileri: Panel data analizi
- Tez No: 399551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bilgi iletişim teknolojileri (BİT), son 20 yılda üstlendikleri rol ile artık yalnızca insanların daha kolay ve etkili iletişim kurmasına yarayan bir araç olmaktan çıkmış; günlük hayatta, iş hayatında, siyasette ve özel hayatta karar alma süreçlerini etkileyen önemli unsurlar haline gelmişlerdir. Öte yandan bu teknolojiler kullanıldıkları sistemlerde verimlilik ve üretkenliği artıran, süreçleri geliştiren ve otomatize eden etkenler olmaya başlanmışlardır ve bu nedenle yine kişiler, şirketler ve devletler tarafından yatırım odağı haline gelmişlerdir. Bu çalışmada BİT'in, uluslararası ticaret üzerindeki etkileri araştırılmış, bunu yaparken de gösterge olarak ülkelerin toplam ihracat/GYSH oranları dikkate alınmıştır. Çalışmanın giriş kısmında BİT'in zamanla artan önemine değinilmiş, önemleri arttıkça bilgi iletişim araçlarının nelerin yerini almaya başladığına değinilmiştir. 2. bölümde, BİT kullanımının ülkeler bazındaki ölçüm endeksleri, bu endekslerin dikkate aldıkları kriterlere değinilmiş, analiz kısmında ise bu endekslerden“Global Rekabet Endeksi”veri ve kriterleri seçilerek BİT'in ülkelerin ihracat/GSYH oranlarını etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Sonuç olarak ülkelerin ihracat/GSYH oranlarının BİT kullanımıyla yakından alakalı olduğu, buna ek olarak da BİT kullanımının hangi alt faktörleri ile yakından ilgili olduğu saptanmış, son bölümde de çalışmanın detaylı sonuçları, limitleri ve çalışmayı daha ileri götürebilecek faktörler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Information and communication technologies (ICT) are considered as one of the key factors increasing the efficiency, productivity and the overall performance of the systems. This thesis aims to explore the increasing importance of ICT usage in international trade. Different indexes in measuring ICT usage are reviewed with their pillars and the top country rankings. Taking the Global Competitiveness Index 2014 as the source, the study investigates the effects of ICT usage on the integration of countries to the world trade by taking the countries' export/GDP ratio as their integration indicator. The panel data is generated by taking 21 countries and nine years into account without time lag and seven years with two years of time lag. The results show that there is a significant positive relationship between ICT usage and a country's export/GDP ratio. Especially, the number of fixed broadband connection subscriptions and quality of scientific research institutions are seen to be two of the most influential factors to affect the export/GDP ratio positively, while on the other hand, firms' technology absorption and governments' advanced technology procurement are the most negatively sub-pillars of ICT usage. Additionally, the FDI and the technology transfer seem to be candidates for being influential factors for the export/GDP ratio in the long run.