Kara taşımalarında taşıyıcının yüke özen borcu
The transporter's due diligence towards the goods in land transportation
- Tez No: 399555
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KEMAL OMAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Ulaşım, Law, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sosyal ve ekonomik hayatın vazgeçilmez bir parçasını teşkil eden taşıma faaliyeti, insanoğlunun sürekli olarak gündeminde olmuştur. Özellikle teknoloji ve sanayinin gelişmesiyle birlikte, kısa mesafede ve ilkel taşıma araçlarıyla gerçekleştirilen taşıma, yerini, hava, kara ve deniz yoluyla, uzun mesafede yapılan taşıma faaliyetlerine bırakmıştır. Bu çerçevede, çalışmamızda, bu taşıma türlerinden, ticari hayatta büyük öneme sahip olan, kara taşımaları, uygulamada sıkça karşımıza çıkan taşıyıcının sorumluluğu ve bu sorumluluktan doğan, eşyaya özen borcu çerçevesinde ele alınmıştır. Bu bağlamda, çalışma konumuzun aslını teşkil eden, kara taşımalarında taşıyıcının eşyaya özen borcu kavramını incelerken, gerek iç hukukumuzda gerekse uluslararası arenada yer verilen hukuki kaideler üzerinde özenle durulmuştur. Özellikle, 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ile Karayoluyla Uluslararası Eşya Taşımasına İlişkin Konvansiyon ve Demiryolu İle Uluslararası Eşya Taşımacılığına İlişkin Sözleşme hükümleri ışığında yapılan açıklamalarda, yer yer yargı kararlarına da yer verilerek, bu hükümlerin uygulamaya yansıma şekli ele alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Taşıma, Kara Taşıma, Sorumluluk, Taşıyıcının Eşyaya Özen Borcu
Özet (Çeviri)
The act of transportation which constitutes an inevitable part of the social and economic part of life has constantly stayed on the mankind's agenda. Particularly with the technological and industrial developments, the transportation conducted with primitive means at short distances has been replaced by air, land and sea transportation activites at long distances. In this context, among the types of transportations, the land transportation which plays an important role in the commercial life, the commonly encountered liability of the transporter and it is due diligence towards the goods arising from this liability has been studied in this context. In this regard, both domestic and international rules of law have been examined while studying the basic subject of this study; the concept of the transporter2s due diligence towards the goods in land transportation. The remarks in 6102 numbered code Turkish Commercial Law and Convention on the Contract of the International Carriage of Goods by Road and Convention on the Contract of the International Carriage of Goods by Railway, judical decisions and the outcome of the enforcement of such provisions have been approched. KEY WORDS: Transportation, Land Transportation, Liability, Transporter's Due Diligence Towards the Goods