A comparative assesment of National Address Database as a sampling frame by listing operation of 2013 Turkey demographic and health survey
Ulusal Adres Veri Tabanının, bir örneklem çerçevesi olarak, 2013 Türkiye nüfus ve sağlık araştırması listeleme çalışması ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi
- Tez No: 399554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SİNAN TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Demography
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Demografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezde çerçeve olarak kullanılan Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT)'ndan edinilen adres listesi ile Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması 2013 (TNSA-2013)'te listeleme operasyonu sırasında güncellenen listeler arasındaki farklılıklar ortaya çıkarılarak, çerçeve olarak kullanılan UAVT'nın kalitesi ölçülmeye çalışılmıştır. Araştırma örneklemini oluşturan ve adres bilgisi sağlanan belediyeye bağlı 499 küme içerisinden 125 tanesi Sistematik Rasgele Seçim yöntemi ile seçilmiş ve bu kümeler üzerinden betimleyici analizler yapılmıştır. TÜİK tarafından sağlanan adres listeleri ile listeleme sonucunda elde edilen adres listeleri çeşitli yönlerden karşılaştırılmıştır (konut tipleri, cevap kodları, yerleşim yerleri gibi). Listeleme operasyonuna ek olarak, yazar tarafından gerçekleştirilen ve altın listeleme denilen bir başka operasyon daha yapılmıştır. Altın listeleme, Ankara ilinin merkez ilçelerinde uygulanmış ve blok listeleri yeniden listelenmiştir. Bunun sonucunda da UAVT, listeleme operasyonu ve altın listeleme operasyonu arasında üçlü bir karşılaştırma yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre ziyaret edilen hanelerin bazıları boş veya konut olarak kullanılmamaktadır (örneğin, ticari birim). Bu hanelerin oranının (%8.4), böylesine büyük örneklemli bir araştırma için yüksek oranda olmasından dolayı, analiz ve yorumlar genellikle bu haneler üzerinden yapılmıştır. Ayrıca, karşılaşılan bu yüksek oranın nedenlerine ilişkin çalışmalar yazar tarafından yapılmıştır. Türkiye geneli için yapılan karşılaştırma sonuçlarına göre, listelenen dolu hanelerin %32'si TÜİK'ten gelen adres bilgileri ile eşleşmemiştir. Bu eşleşmeyen adresler genellikle listeleme hatasından veya yeni inşaa edilen binalarda oturan ve UAVT'na kayıt yaptırmayan hanehalklarından oluşmaktadır. Eşleşen ve eşleşmeyen hanalerin oranları birim tiplerine göre çok farklılaşmasa da, cevaplama oranlarına bakıldığında,“boş konut veya adres konut değil”kodunun eşleşmeyen hanelerde eşleşenlere göre üç kat daha fazla olduğu görülmüştür (%5.7 ve %15.5). Buna ek olarak, altın listeleme sonuçlarına göre, bu kodun %61 lik bir kısmının listelemeci hatasından kaynaklandığı görülmektedir. Türkiye'de sayım alanlarının olmaması örneklem araştırmaları için bir eksikliktir ve adres listelerinin güncelliğinin tartışılması gerekir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal the differences between the address lists obtained from the National Address Database (NAD) that served as the frame, and the lists that were updated during the listing fieldwork. Moreover, the quality of the frame of TDHS-2013 (NAD) is evaluated during the analysis. Descriptive analysis is made for 125 selected clusters, within 499 clusters which located in settlements with municipalities, by Systematic Random Selection technique. Block lists obtained from TURKSTAT and updated block lists from the listing operation are compared by diverse aspects (e.g. according to types of dwelling, response codes, type of residence or so on). An additional listing operation (called golden listing) was carried out by author in central district clusters of Ankara province. These clusters were re-listed by the author. Triple comparison are made between the NAD, listing operation and golden listing operation. According to results of the survey, some visited households were either vacant or they were not a dwelling (such as, commercial unit). Due to the proportion of these buildings (8.4%) are big enough for TDHS-2013, analysis and comments are made upon these households. Moreover, the results of these high percentages investigated by the author. In terms of the comparison results, 32% of total listed (occupied) dwellings do not matched with The NAD addresses. These addresses generally belong to listing staff error or newly constructed buildings, which is not included by the NAD. Although proportion of unit types are same between matched and unmatched addresses,“dwelling vacant/ address not a dwelling”code of unmatched addresses is almost three times more than matched addresses (5.7% and 15.5%). Furthermore, golden listing is revealed that almost 61% of“dwelling vacant/ address not a dwelling”code result from listing staff. Lack of Enumeration Areas in Turkey is a deficiency for sample surveys. Under these conditions, some errors were observed during the listing operation. Therefore, up to date status of address lists should be discussed comprehensively.