CMR taşımalarında taşıyıcının gecikmeden kaynaklanan sorumluluğu
Carrier's liability for delay according to CMR
- Tez No: 959925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN MİSİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Uluslararası kara yolu taşımacılığını düzenleyen ve taşıyıcının sorumluluğunu belirleyen en temel metinlerden biri olan CMR Sözleşmesi, özellikle taşımanın geç gerçekleşmesi durumlarında ortaya çıkan hukuki sonuçlar bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, CMR Sözleşmesi kapsamında taşıyıcının gecikmeden kaynaklanan sorumluluğunun hukuki boyutunu detaylı bir şekilde incelemek ve bu sorumluluğun sınırlarını, kapsamını ve uygulamadaki yansımalarını ortaya koymaktır. Çalışma ile özellikle gecikme kavramının CMR çerçevesinde nasıl tanımlandığı, taşıyıcının hangi şartlarda gecikmeden sorumlu tutulduğu, gecikmeye bağlı zararların tespiti ve tazmini gibi konular açıklığa kavuşturulmaya çalışılmaktadır. Ayrıca, taşıyıcının sorumluluğunun sınırlanması veya tamamen ortadan kalkması için öngörülen istisnalar da değerlendirilmekte, konuya ilişkin yargı kararları ve doktrinsel görüşlerle uygulamadaki yorum farkları ortaya konulmaktadır. Bu kapsamda tez, hem taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren uygulayıcılara hem de alana yönelik akademik çalışmalara katkı sunmayı, uluslararası taşımaların hukuki güvenliği açısından taşıyıcının sorumluluğunun daha açık ve öngörülebilir şekilde belirlenmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The CMR Convention, one of the fundamental texts regulating international road transport and determining the carrier's liability, is of great importance, particularly in terms of the legal consequences that arise in cases of late transportation. The primary objective of this thesis is to examine in detail the legal dimension of the carrier's liability for delay under the CMR Convention and to outline the limits, scope, and practical implications of this liability. This study specifically seeks to clarify how the concept of delay is defined within the CMR framework, the circumstances under which a carrier is held liable for delay, and the determination and compensation for damages resulting from delay. It also evaluates exceptions for limiting or excluding the carrier's liability, and highlights the differences in interpretation in practice, including relevant judicial decisions and doctrinal opinions. In this context, the thesis aims to contribute to both practitioners in the transportation sector and academic research in the field, contributing to a clearer and more predictable definition of carrier liability in terms of the legal security of international transportation.