Göç olgusuna teorik bir bakış
A theoretical perspective on migration
  1. Tez No: 399592
  2. Yazar: ABDULNASIR BULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SAMBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bireyin veya toplulukların, coğrafik anlamda yer değiştirme eylemi göç olarak tanımlanmaktadır. Göç olgusunun yüzyıllardan beri süregelmiş varlığı içerisinde yer değiştirme eylemlerini görmek mümkündür. Ancak yer değiştirme hareketini kabul etmekle beraber, göç olgusunun geçen zaman içerisinde gelişip farklı anlamlar, farklı nitelikler kazandığı ve çeşitli kavramlar ürettiği aşikârdır. Toplumsal yapıdaki değişimin göstergelerinden biri göçtür. Ekonomik, sosyal ve siyasal sebep ve sonuçları olan göç, ülke içi ve ülkeler arasında meydana gelen bir olgudur. Çalışmanın konusu, ülke içinde ortaya çıkan iç göçlerin ekonomik nedenlerini teorik olarak belirlemektir. Sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan ailelerin geçindiremeyecek kadar çocuk sahibi olmaları hızlı nüfus artışına bağlı olarak göçe neden olmaktadır. Tarımın büyük ölçüde makineleşmesi, toprak sahiplerinin insan gücüne olan ihtiyacını azaltmıştır. Sanayileşme, devletin yanlış politikalarından ve kaçınılmaz doğal nedenlerden dolayı özellikle belirli metropollerin bazı bölge ve şehirlere göre orantısız bir şekilde daha fazla gelişmesine neden olmuştur. Ekonomik, sosyal, kültürel gibi faktörlerin etkisiyle gerçekleşen göç olgusu, yarattığı sonuçlar neticesinde göç veren ve göç alan merkezleri etkilemektedir. Bu etkileşim neticesinde göç kavramı varlığını sürdürmüş ve neticede her ülkede var olan bir olgu haline gelmiştir. Türkiye'de 1950'li yıllardan sonra yoğun olarak içgöç hareketi yaşanmış ve zaman içerisinde çeşitli süreçlerden geçmiştir. Günümüzde de içgöç hareketi Türkiye'de varlığını yoğun olarak sürdüren bir kavramdır. Bu çalışma sonucunda göç ile bir çok çalışma yapılabilir. Göç edenlerin kültürel değişimleri ile kültürel erozyon algıları ile ilişki incelenebilir.
Özet (Çeviri)
Individuals or community is defined as the migration action change in a geographical sense . İt is possible to see the displacementadion in ongoing migration for centuries. However, while acknowledging the movement of displacement , migration and develop a different meaning in the time of the case , it is obvious that take on different characteristics and produce a variety of concepts. One indicator of changes in the social structure is migration. Economic, social and political causes and consequences of migration is a phenomenon occurring between domestic and countries. The subject of the study is to determine the resulting internal migration within the country as a theoretical economic reasons. Socio- economic status of the families who have children too low leads to provide for migration due to rapid population growth. Largely mechanization of agriculture , land owners have reduced the need for manpower. Industrialization, and due to the wrong policies of the state in particular has led to inevitable natural causes disproportionately more progress than some regions and cities of certain metropolitan areas. Economic, social, migration took place under the influence of factors such as cultural , in its consequences as a result of emigration and immigration affects centers. The concept of migration has existed as a result of this interaction , and eventually became a phenomenon that exists in every country. After the 1950 recruit experienced intense movement in Turkey and has gone through several processes over time. Today, recruitment movement is a concept that has existed in Turkey as intense. In this study, the results can be a lot of work on migration . Relationship between cultural perceptions and cultural changes of the migratory erosion can be examined.