Madde bağımlısı bireylerin bağımlılık süreçlerinde ailenin etkisi
The effect of family on drug addicts during the process of addiction master's thesis
  1. Tez No: 399597
  2. Yazar: OĞUZHAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇA POYRAZ TACOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada, bireyi madde bağımlılığına götüren süreçte, aile içerisindeki sağlıksız ilişkilerin, yaşantıların ve sorunların, madde bağımlığı üzerinde ne tür etkilere sahip olduğunun bulunması amaçlanmıştır. Çalışmada sosyolojik suç teorileri incelenerek, sosyal öğrenme, sosyal kontrol ve etiketleme teorileri temel alınmıştır. Araştırmanın konusu, madde bağımlılığına giden süreçte, ailede karşılaşılan durumların ve etkilerinin neler olabileceğidir. Bu bağlamda, ailelerle ilgili olarak; sosyo-demografik özellikleri, sorunları, ailenin yapısı ve çocuğa kötü muamele sergilenmesi, ebeveynlerin problemli davranışlarda bulunması ve madde kullanma alışkanlıkları, ailede şiddete maruz kalma ve madde kullanımı ile ailede suça maruz kalma ya da suça tanıklık etmeye odaklanılmıştır. En genel anlamıyla ailede, sapma ve suç unsuru içeren davranışlar ile madde kullanımına maruz kalmanın veya tanıklık etmenin, bireyin madde bağımlılığı üzerinde ne gibi etkilerinin olabileceği sorusuna yanıt aranmıştır. Bu amaç doğrultusunda, madde bağımlısı olan 20-29 yaş grubunda, 225 kişinin katılımıyla anket ve ölçek uygulaması yapılmıştır. Sonuçlar, aile temelinde, madde bağımlılığını ortaya çıkaran olumsuz koşulların neler olabileceğine, bireylerin hangi süreçlerden zarar görerek madde bağımlılığına sürüklendiklerine ve madde kullanan kişilerin ailelerine derinlemesine bir bakış açısı getirmek üzere yorumlanmıştır. Araştırmanın, genelde suç sosyolojisi, özelde madde bağımlılığı alan yazına katkıda bulunduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the purpose is to find out what kind of effects the unhealthy familial relationships as well as life styles and various problems have on drug addiction. In this research, sociological crime theories were studied and social learning, social control and labeling theories were used. The topic of this research is the type of familial factors and situations that might be valid in the process of drug addiction. In this context, what is focused about families are socio-demographic properties, problems, structure of the family, child abuse, problematic behaviors of parents, drug use habits, exposure to violence or crime in the family and witnessing a crime. In the broad sense, exposure to the drug use in the family or witnessing behaviors containing perversion or crime elements can have different effects on the drug addiction of a person. To find out these effects, a survey and measuring scale were applied to 225 people, the ages of whom change between 20 and 29.The results were interpreted in order to present an in-depth perception to the negative conditions that result in drug use, why people are dragged to use drugs and the families of these drug users. It can be said that this research contributes to crime sociology in general and drug use literature in particular.