Altun Yaruk bağlamında Eski Uygurca'da fiil birleşmeleri
Compound verbs in Old Uyghur Turkish in the context of Altun Yaruk
- Tez No: 399630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Fiil birleşmeleri, Türkoloji çalışmalarında yakın zamanda önem kazanmış bir dilbilimi konusudur. Eski Uygurca Fiil Birleşmeleri üzerine ise detaylı bir çalışma henüz yapılmamıştır. Bu çalışmada, yeni bir dilbilimi konusu olan Fiil Birleşmeleri, Eski Uygurcaya ait hacimli ve fiil birleşmeleri açısından zengin bir eser olan Altun Yaruk üzerinden ele alınmıştır. Bu çalışmada, Altun Yaruk'taki fiil birleşmeleri ele alınırken kılınış, görünüş, kiplik kategorisi ve modal yardımcı fiiller konuları üzerinde durulmuş, fiil birleşmelerinin tasnifi bu başlıklar üzerinden gerçekleştirilmiştir. Yardımcı fiil yapılarının tek tek ele alındığı bu çalışmada, bu yapıların anlam alanları detaylı bir şekilde açıklanmış ve söz konusu yapılarla ilgili olarak Altun Yaruk'tan örnekler verilmiştir. Bu örneklerin günümüz Türk lehçelerine kaynaklık etmesi sebebiyle, dilbilimi konusu olan kılınış, görünüş, kiplik ve yardımcı fiillerin Türk dilleri üzerinden daha iyi araştırılabilmesi bakımından Türkoloji ve Dilbilimi alanlarına kaynaklık edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Compound Verbs is a subject that has recently become important in Turcology studies. There is not even a detailed study on Compound Verbs in Old Uyghur Turkish yet. In this study, Compound Verbs which is a new topic in Linguistics is discussed through Altun Yaruk which is anexpansivework of Old Uyghur Turkish, and a comprehensive work in terms of Compound Verbs. In this study, while Compound Verbs in Altun Yaruk is discussed, it is also deliberated on Actionality, Aspect, Modality, and Modal Verbs, and the categorization of Compound Verbs is carried out via these terms. In this study, Auxiliary verbs is examined one by one, and semantic fields of these forms are clarified in a detailed way. In addition, it is given examples from Altun Yaruk relevant to these forms as mentioned. Because of the fact that these examples constitute a source for Turkish dialects, it is expected that these examples would be a good source for Turcology and Linguistics studies so that Actionality, Aspect, Modality and Auxiliary Verbs are researched via Turkish dialects.