Masculinities from the libertine to the dandy in the comedy of manners: George Etherege's The Man of Mode, Oliver Goldsmith's She Stoops to Conquer and Oscar Wilde's Lady Windermere's Fan
Töre komedisinde çapkından züppeye erkeklikler: George Etherege'ın The Man of Mode, Oliver Goldsmith'in She Stoops to Conquer ve Oscar Wilde'ın Lady Windermere's Fan adlı oyunları
  1. Tez No: 399631
  2. Yazar: ŞAFAK HORZUM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı, Restorasyon döneminden geç Viktorya devrine kadar İngiliz soylu sınıf ve üst sınıf erkekliklerinin tarihsel evrimini temsili töre komedileri olan George Etherege'ın The Man of Mode; or, Sir Fopling Flutter (1676, Moda Adamı ya da Sör Fopling Flutter), Oliver Goldsmith'in She Stoops to Conquer; or, the Mistakes of a Night (1772, Fethetmeye Tenezzül Eden Kadın ya da Yanlışlıklar Gecesi) ve Oscar Wilde'ın Lady Windermere's Fan, a Play about a Good Woman (1892, Lady Windermere'ın Yelpazesi, İyi Bir Kadın Üstüne Bir Oyun) adlı oyunlarda, erkek ve erkeklik kuramları bağlamında incelemektir. Bu oyunlar, erkek karakterler aracılığıyla dönemlerinin erkeklikle ilişkilendirilen belli başlı davranış biçimlerini ve görgü kurallarını yansıtmaktadır. Bu sebeple, tezin başlangıcında, oyunlardaki erkek karakterlerin incelenmesine zemin hazırlamak için erkek ve erkeklik kuramlarında yer alan kavramlar açıklanmaktadır. Giriş bölümünün ilk kısmında erkeklik kavramını sorunsallaştırmanın ve zorunlu karşıt cinselliğe yöneltilen itirazlar sürecinde erkek ve erkeklik çalışmalarının gelişimi tüm boyutları ile ele alınmaktadır. Daha sonra, erkekliğin diğer toplumsal cinsiyet kavramlarıyla olan değerler sarmalıyla ilgili olarak hegemonyacı (baskın) erkekliklerin tanımları verilmektedir. İkinci kısım, töre komedisi bağlamında, İç Savaş, Muhteşem Devrim, sömürgecilik ve Sanayi Devrimi gibi İngiliz toplumunun yaşadığı belli başlı siyasi olaylar çerçevesinde on yedinci yüzyıldan on dokuzuncu yüzyıla İngiliz erkekliklerini ele almaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, libertin (çapkın) erkeklik kavramı Restorasyon töre komedyası bağlamında, sosyo-kültürel önemi vurgulanarak tartışılmaktadır. Ardından, George Etherege'ın The Man of Mode adlı komedisinin derinlemesine bir incelemesi verilmektedir. Libertin kültürün, Restorasyon dönemi sosyal statü anlayışı bağlamında, erkek hegemonyasının bir göstergesi olduğu tartışılmaktadır. İkinci bölümde, libertin erkeklerin ve sahnedeki temsillerinin ahlaksızlığına yönelik tenkitleri bir arada verilmektedir. Bu tenkitlerin, toplumu bir asırdan fazla etkisi altına alacak olan Püriten duygusal maneviyata zemin hazırladığı öne sürülmektedir. Bu yeni davranış politikası sonucunda, sahneye çok az sayıda yeni töre komedisi konduğu ve Oliver Goldsmith'in yazdığı She Stoops to Conquer adlı oyunun, Richard Brinsley Sheridan'ın yazdığı The Rivals (1775, Rakipler) ve The School for Scandal (1777, Dedikodu Okulu) adlı oyunlarıyla birlikte, bu az sayıdaki eserden biri olduğu vurgulanmaktadır. Tiyatro sahnesinin Whig Püritenlerin manevi kaygıları sebebiyle geçen yüzyılın oyunlarına yabancılaşmasıyla ilintili olarak, bu oyundaki soylu ve üst sınıf erkek karakterlerin duygusal erkeklik ve manevi ahlak ve görgü kurallarıyla arıtılan libertinizm unsurlarına sahip oldukları ileri sürülmektedir. Tezin üçüncü bölümünde ise, on dokuzuncu yüzyıl toplumunda değişen iktisadi güç yoluyla orta sınıfların üst sınıflara baskın çıktığı ve bunun tiyatronun yozlaşmasına yol açtığı iddia edilmektedir. Yeni yol yordam kurallarının betimlemesi züppe olan yeni bir soylu ve üst sınıf erkekliğinin ortaya çıkmasına sebep olduğu tartışılmaktadır. Viktorya dönemi sonunda, Oscar Wilde çok sayıda züppe karakter içeren Lady Windermere's Fan adlı, yüzyılın ilk töre komedisini yazmıştır. Böylelikle, hegemonyacı erkeklikler çerçevesinde, oyunun karakterleri öncelikle manevi ahlakla ilgili olan ama daha sonra kapitalist iktisadi kaygılarla şekillenen erkekliğin dönüşümünü göstermektedir. Çalışmanın sonucunda, incelemesi yapılan üç komedinin İngiltere'deki belli başlı sosyo-politik deneyimlerle bağlantılı olarak libertin erkekliği ile başlayıp duygusal ile kaynaşan ve züppe olarak şekillenen üst sınıf erkekliklerinin değişiminin bir panoramasını sunduğu belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the historical evolution of the British aristocratic and upper-class masculinities from the Restoration period to the late-Victorian era with respect to the theories of men and masculinities and to make an analysis of the transformation of these masculinities in such representative comedies of manners as George Etherege's The Man of Mode; or, Sir Fopling Flutter (1676), Oliver Goldsmith's She Stoops to Conquer; or, the Mistakes of a Night (1773) and Oscar Wilde's Lady Windermere's Fan, or a Play about a Good Woman (1892). These plays reflect the specific representations and manners of masculinities of their ages. For this reason, at the beginning of the thesis, concepts in the theories of men and masculinities are introduced in order to provide a theoretical background for the analysis of these male characters. In the first section of the introduction, the development of the studies of men and masculinities is scrutinised with reference to the processes of the problematisation of the concept of masculinity and the challenges mounted to compulsory heterosexuality. Then, the description of hegemonic masculinities is established with regard to the paradigm of masculinity and other gender concepts. In the context of the comedy of manners, the second section deals with British masculinities from the seventeenth century to the nineteenth in relation to certain political events British society experienced like the Civil War, the Glorious Revolution, colonialism, and Industrial Revolution. In the first chapter of the work, the notion of libertine masculinity is discussed with an emphasis on its socio-cultural significance in relation to the Restoration comedy of manners. Then, it provides an in-depth analysis of George Etherege's The Man of Mode. It is argued that libertine culture is the indicator of the masculine hegemony in the context of the Restoration social status. The second chapter combines the eighteenth-century criticism of the libertines' licentiousness and their representations on the stage. These criticisms are argued to have provided the basis for the Puritan sentimentalism which would dominate English society for more than a century. In line with this new politics of manners, it is discussed that few new comedies of manners have been produced and staged, one of which was She Stoops to Conquer by Oliver Goldsmith, the others being The Rivals (1775) and The School for Scandal (1777) by Richard Brinsley Sheridan. With regard to the defamiliarisation of the stage from the plays of the previous century due to the sentimental concerns of the Whig Puritans, the aristocratic and upper-class male characters in Goldmith's play are depicted as embodying the elements of sentimental masculinity and libertinism which was refined with sentimental morality and manners. In the third chapter of the thesis, it is contended that by means of the changing economic power in the nineteenth-century society, the middle classes prevailed over upper classes, and this caused the devolution of drama. It is argued that the new norms of manners enabled the birth of a new aristocratic and upper-class masculinity defined as dandy. At the end of the Victorian era, Oscar Wilde provided the first comedy of manners of the age with Lady Windermere's Fan which includes a multiplicity of dandy characters. Thus, it is discussed in this chapter that, within the framework of hegemonic masculinities, the characters of the play present the transformation of manliness which was primarily concerned with sentimental morality, but later on shaped by the capitalist economic interests. In the conclusion of this thesis, it is stated, in relation to certain socio-political experiences in Britain, that these three comedies provide a panorama of the metamorphosis of aristocratic and upper-class masculinities which has begun with libertine masculinity, fused with the sentimental, and been remodelled as the dandy.