Kadın cinayetleri: Eşini öldüren erkekler üzerine bir araştırma
Femi̇ci̇de: A study on the men who ki̇lled hi̇s wi̇fe
- Tez No: 399634
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA GELGEÇ BAKACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kadın cinayetleri Türkiye'de son yıllarda gündemi meşgul eden önemli bir toplumsal sorundur. Kadına yönelik şiddetin en ağır sonucu şiddete uğrayan kadının hayatını kaybetmesidir. Fiziksel şiddetin en ağır biçimi olan cinayet suçu farklı nedenlerle işlenmektedir. Yapılan araştırmalar kadınların aile yaşamlarında en çok eşlerinin veya yakın ilişki içerisinde olduğu erkeklerin fiziksel şiddetine maruz kaldığını göstermektedir. Bu araştırma kadın cinayetlerinin bir türü olarak görülen eş cinayetlerini konu edinmiştir. Eşlerini veya eski eşlerini kasten öldüren erkeklerin bu suçu işlemeye nasıl karar verdiklerini ve bu karar sürecine hangi toplumsal faktörlerin etki ettiğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda bir genel kolluk kuvveti olan Jandarma verilerinin istatistiksel analizi yapılmıştır. Halen cezaevinde olan 15 tutuklu ve hükümlü ile yüz yüze görüşme yapılarak elde edilen veriler analiz edilmiştir. Analizlerin sonucu yorumlanarak eş cinayetlerinin önlenmesi için alınacak tedbirler konusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years in Turkey, femicide has become a social problem which keeps the public agenda occupied. The penultimate and ferocious result of violence against women definitely occurs when women lose their lives. There are several reasons account for femicide which is the most serious consequence of physical violence. Statistical analyses of research results indicate that the violence women face is committed mostly by their husbands and males with whom they have close familial relationships. This study concentrates on a kind of femicide, husbands murdering their wives. How males intentionally decide to murder their wives or ex-wives, and what kind of societal factors affect these decision making process will be scrutinized in this thesis. In this regard, statistical analyses of data gather from archives of Gendarmerie which is a law enforcement agency will be presented. In total, 15 prisoners and convicts, guilty of killing their wives or ex-wives, who are currently in prison, were interviewed face to face to accumulate date in order to synthesize. By interpreting the results of the analyses and coding, several suggestions that would have critical role in taking precautions against women violated and murdered have been proposed.