Turunçgil phytophthora türlerinin topraktaki populasyon yoğunluklarının saptanmasında kullanılabilecek yöntemlerin araştırılması
The Isotation techniques used for enumeration ad quantification of phytophthora specis in citrus soils
- Tez No: 39968
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
47 ÖZET Turunçgil Phytophthora türlerinin topraktaki propagul sayısını en doğru veren selektif agar ortamı ile izolasyon yöntemini saptamak amacıyla, üç selektif agar ortamı ve beş izolasyon yöntemi kullanılmıştır. Selektif agar ortamları kendi aralarında kalitatif olarak incelendiğinde PARPH ile P10VPH agar ortamlarının BNPRAH ortamından daha net koloniler oluşturduğu ve diğer fungal veya bakteriyel kolonilerden arınmış olduğu gözlenmiştir. İzolasyon yöntemleri kendi aralarında incelendiğinde Yöntem C ile Yöntem E arasında istatistik!“ bir fark olmadığı saptanmıştır. Beş farklı tarihte alman toprak örnekleriyle yapılan izolasyonlar sonucunda, Yöntem C'den elde edilen ortalama propagul sayısı 35.99 propagul/g toprak iken, Yöntem E'den elde edilen 35.73 propagul/g toprak bulunmuştur. İçinde seri halde seyreltilmiş toprak örneklerinden 40g bulunan plastik kaplara 100ml destile su ve toplam 50 tane, 2-4mm2 boyutlarında, limon yaprak parçacıkları eklenmiştir. Tuzaklar standart koşullarda inkübe edilmiştir. Yaprak tuzaklarında en yüksek infeksiyon oranı birinci gün saptanırken, bunu sırası ile ikinci ve üçüncü gün izlemiştir. Selektif agar ortamına toprağın ekilmesiyle sporangium oluşturmuş yaprak parçacıkları sayısı arasında bir korelasyon olduğu saptanmıştır. Değerlendirme tuzak kurulduktan iki gün sonra yapılmıştır. Regrasyon analizi sonucunda r2 değeri 0.984 olan,,Y=1.024*X-0.174”denklemi bulunmuştur. Ayrıca selektif agar ortamına ekilen toprağın gram topraktaki ortalama propagul miktarı ile tuzaklanan yaprak parçacıklarının PARPH selektif agar ortamına ekim sonuçları48 arasında da bir korelasyon olduğu saptanmıştır, r2 değeri 0.726 olan denklem“Y=1.26*X-2.173”olarak bulunmuştur. Turunçgil Phytophthora türlerinin topraktaki populasyon yoğunluğunu saptamak için yaprak tuzaklama yönteminin de kullanılabileceği istatistiki olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY Three selective agar media and five isolation techniques were used in this study to find out the best among them for quantification of Phytophthora spp. in citrus soil. The colonies formed on PARPH and P10VPH were of superier quality than those on BNPRAH. There was no fungal or bacterial colony on PARPH and P10VPH. The most number of propagul was obtained from technique C and technique E. When these two techniques were compared, there was no significant difference between each other. The average number of propagul obtaied from five different dates was 35.99 ppg/g soil for technique C and 35.73 ppg/g soil from technique E. 40g of soil samples, infested with P. citrophthora, were placed in plastic containers, and 100ml destilled water were added to provide 1 to 2cm of water above the soil level. Citrus leaf pieces, 2 to 4mm2, were floated on the surface of the water and incubated under standardized conditions. The highest infection rate of leaf pieces was observed after one day incubation, which dropped considerably after an incubation period of two and three days. There was a high correlation (r2=0.984,Y= 1.024*X-0.174) between the number of leaf pieces produced sporangia and the number of propagul obtained from selective agar medium. In addition, there was also a correlation (r2=0.726,Y=1.26*X-2.173) between the number of colonies obtained from leaf pieces baited and than placed on PARPH selective agar medium and the number of colonies obtained from PARPH selective agar medium with technique C.50 According to statistical analysis, leaf pieces may be successfully used as traps to determine the density of Phytophthora spp. propaguls in citrus orchards.