Seleksiyon dışı yeni bazı mandarin çeşitlerinin belirli virüs ve virüs benzeri hastalıklar yönünden incelenmesi
The Detection of some new mandarin varieties that are out of selection, concerning certain virüs and virüs like diseases
- Tez No: 39967
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
52 ÖZET Turunçgil yetiştiriciliğinde aşı ile taşınabilir patojenler nedeniyle yaratılan sorunların çözülmesi, diğer patojen ve zararlıların oluşturduğundan farklı olarak yalnızca temiz (virüsten ari) üretim materyalleri kullanımıyla hastalığın önlenmesi temeline dayanmaktadır. Turunçgil üretiminin, uluslararası pazarda oldukça karlı bir gelir kaynağı oluşturması ve yetiştiriciliğinin son zamanlarda oldukça yaygınlaşması, içerdiği besin değerine bağlanmaktadır. Turunçgil içerisinde mandarin yetiştiriciliği oldukça yaygınlaşmış olduğundan, özellikle bu türün pazar değeri olan yeni çeşitlerinin temiz üretim materyalleri olarak üreticiye sunulması, turunçgil tarımımızda viral patojenlerle yaşanılan sorunlar göz önüne alındığında oldukça önemlidir. Bu nedenle, seleksiyon dışı yeni 14 mandarin çeşitlerinden oluşan toplam 48 hat, bu çalışmada indeksleme ve re-indekslemeye alınmıştır, çalışmalar hem biyolojik olarak testlenilen hastalığa uygun indikatör bitkiler üzerinde, hem de antiserumu var olan CTV ve CSD etmenleri için serolojik olarak yürütülmüştür. Kaliforniya i ntrodüksiyonl arından 11 ana bitki ve bunların T+SUA uygulanmış herbir çeşitten 3 hat olmak üzere 33 hattı ile İspanya introdüksiyonu 4 hat testi em el erde ki aday bitkiler olarak kullanılmıştır. Çalışmaya alınmış aday bitkiler; psorosis grubu, concave gum, cristacortis ve impietratura, CTV, CEVd, CCaVd ve CSD etmenleri için testlenmiştir.53 Çalışma sonunda 11 adet olan Kaliforniya introdüksiyonlarmın ana bitkilerinin, psorosis grubuyla bulaşıklığından şüphelenilmiştir. Çalışmanın aday bitkilerinin hepsi CEVd, CCaVd, CTV ve CSD etmenleri yönünden tamamen ari olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY The problems which are induced by the graft-transmissible pathogens in citrus production can be solved just by using clean (virus-free) propagation material which is based on the prevention of the disease unlike the problems occured by the other pests. The reason of constituting quite profitable income in the international marketing and becoming widespread cultivation of citrus producing is depended upon their nutritional value. When we consider the problems about viral pathogens in our citrus agriculture esspecially providing clean propagation material to the growers of the new species of mandarin variety that are marketable is utmost important because of the widespread cultivation of this variety in citrus field. For this reason, total 48 lines including 14 new mandarin species that are out of selection were indexed and re-indexed in this study. The studies were carried out not only on suitable indicator plants biologically, but also serologically for CTV and CSD agents where their antisera available. 11 mother plants of California introduction and their 33 lines as 3 lines from each species that had been recovered by using in vitro T+STG and 4 lines of Spain introduction were used as candidate plants. At the end of this study, 11 mother plants of California introduction have been susspected from the contamination with psoros's group. All the candidate plants of the study are found as completally free from the view point of CEVd, CCaVd, CTV and CSD agents.