Yeni Liberal Politikaların uygulanış sürecinde Türkiye'de yazılı basın ve işçi sendikaları
Trade Unions and written media in the period of neo-liberal policies in Turkey
  1. Tez No: 399706
  2. Yazar: FİKRET SAZAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN MURAT GÜVENİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Bu çalışma, 1984-1994 yılları arasında yeni liberal politikalar döneminde Türkiye'de basın ve sendika ilişkilerini irdelemektedir.Çalışmanın amacı, yeni liberal politikalar döneminde yazılı basının sendikalara yaklaşımını araştırmaktır. Çalışmanın temel varsayımı yeni liberal politikalar döneminde basının yeni liberal politikaları desteklemesine ve bu dönemde geçirdiği yapısal değişimlere paralel olarak negatif bir tutum içinde olduğudur. Çalışmanın bu amacına ulaşmak için yeni liberal politikalar, felsefi temelleri, politikaları gündeme getiren koşullar, dünyadaki ve Türkiye'deki uygulanım süreci açısından irdelenmiştir. Yeni liberal politikalara Türkiye'de basının ve sendikaların yaklaşımı da araştırılmıştır.Çalışmada, Türkiye'de incelenen dönemde basın, geçirdiği yapısal dönüşümlere paralel olarak liberal basın yaklaşımı çerçevesinde irdelenmiştir.Türkiye'de sendikal hareket tarihsel bir perspektif içinde ve ekonomik, sosyal ve siyasal etkenlere ve yeni liberal politikaların sonuçlarına paralel geçirdiği değişimler çerçevesinde değerlendirilmiştir.Çalışmada, basının sendikalara yaklaşımını belirlemek için 1984-1994 yılları arasındaki dönemde yazılı basında çıkan sendika haberleri içerik çözümlemesi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma, incelenen dönemde, yeni liberal politikaları destekleyen basının bu politikalara karşı çıkan sendikalara negatif bir tutum içinde olduğunu ortaya koymuştur.Çalışmada, elde edilen bulguların ışığında sendikaların alternatif medya potansiyelleri de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relations between the Turkish press and trade unions during the new liberal policies period between 1984 and 1994.The main of this study is to determine the attitude of the press towards the trade unions during this period. The main hypothesis of the study is that "the press, because of stractural transformations, has begun to support new liberal policies and as a result of these changes has adopted negative attitudes towards the trade unions. In order to reach this aim, new liberal policies, their philosophical bases and political conditions were investigated. Application process of these policies in the world and in Turkey were compared. And with this framework, the attitude of Turkish press towards the trade unions was researched. In the study, Turkish press system was evaluated from the perspective of new liberal policies and the stractural transformations.Turkish trade union movement was evaluated during this period with the aim of investigating social, historical and political factors that caused stractural transformations of this movement.In the study, in order to determine the attitudes of pres towards the trade unions, trade union news published in the pres between 1984-1994 was content analyzed. The study covering this period, the media supporting neo-liberal policies have revoloded taht in a negative attitude towards trade unions opposed this policy.The study also evaluated the potantiel of trade unions to find alternative media in light of findings.