Galdos'un Dona Perfecta ve Misericordia eserlerinde realizm
Realism in Galdos' Dona Perfecta and Misericordia
  1. Tez No: 399705
  2. Yazar: ASLIHAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
XIX. yüzyılda İspanya, ülkeyi ekonomik bir krize sürükleyen Güney Amerika sömürgelerinin kaybedilmesi ve Bağımsızlık Savaşı yüzünden zor zamanlar geçiriyordu. Ayrıca, Carlistler ve liberaller arasındaki savaş, politik ve sosyal olarak ülkeyi yıpratmıştı.Böyle bir zamanda, insanları rüyalarından uyandırmak ve ne kadar üzücü olursa olsun onlara gerçeği göstermek için Realizm akımı ortaya çıktı. Benito Pérez Galdós, gerçekçilik akımının öne çıkan yazarlarından biridir. Birçok roman ve tiyatro eseri ortaya koyan yazar, ayrıca İspanya'nın tarihini aydınlatan büyük bir tarihi eser Episodios Nacionales'i de yazmıştır. 1920'de vefat eden Galdós, Avrupa ve İspanya edebiyatının büyük bir yazarı olmuştur.Doña Perfecta romanıyla Galdós, okuyuculara XIX. yüzyıl İspanyası'nın en büyük sorunlarından biri olan liberaller ve gelenekçiler arasındaki savaşı göstermiştir. Romanda, bir hala içinde yaşadığı çevrenin bağlılık ve inançlarını korumak için yeğeninin ölümünü emreder. Zengin mekan ve kişi tasvirleriyle kurgulanan roman, aynı zamanda herhangi bir yeniliği reddeden İspanya'nın kırsal kesiminin kör inancını anlatmaktadır. Yazarın ortaya koyduğu bir başka şey ise hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığıdır.Misericordia, hanımını ve onun dağılmış ailesini bir arada tutmak için dilenen yaşlı bir kadını anlatmaktadır. Hanımı, kendisine kalan mirastan sonra, Benina'nın kendisine yaptığı tüm iyilikleri tamamen unutur ve kör bir Faslıya yardım etmeyi seçtiği için onu kabul etmez. Yazar, 1800'lerde yaşamış insanların fakirliğini ve Madrid'in sokaklarını kalemiyle adeta resmeder.
Özet (Çeviri)
In XIXth century, Spain was having hard time because of the loss of their South American colonies and the Independence War, which led the country to an economic crisis. Moreover, the war between Carlists and liberals wore off the country politically and socially.At a time like this emerged Realism to wake people from their dreams and show them the truth no matter how much it hurts. Benito Pérez Galdós was one of the most outstanding Spanish writers of Realism. Producer of many novels and theatral pieces, he also wrote Episodios Nacionales, the great historical work that illuminates the past of Spain. He died in 1920, becoming a great figure in European and Spanish literature.With his novel Doña Perfecta, Galdós shows the readers one of the biggest problems of the XIXth century Spain, the war between liberals and traditionalists. In the novel, an aunt orders his nephew's death in order to protect the faith and beliefs of her community. Built with rich descriptions of people and places, the novel points out the blind faith of rural area of Spain, which rejects any renovations. Another thing that the writer stresses out is that nothing is what it seems. Misericordia is about an old woman who begs on the streets in order to maintain her mistress and her broken family. Her mistress, after being inherited a large amount of money, completely forgets about the good deeds Benina has done for her and doesn't accept her since she chooses to help the blind Morrocan. The writer paints the streets of Madrid with his pen, and the poverty of people that lived in 1800s.