Papanın yanılmazlığı doktrini
The doctrine of Papal infallibility
  1. Tez No: 399713
  2. Yazar: MÜRSEL ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İSRA GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
“Papanın Yanılmazlığı Doktrini”başlığını taşıyan bu tez giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırma hakkında genel bilgi, konunun önemi ve sınırlılıkları ile takip edilen metot ve kullanılan kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde ayrıca Papalık ve Papa kavramlarıyla Papalığın teşekkülü ve Papalık Katoliklik özdeşliği hakkında bilgi verilmiştir. Tezin birinci bölümünde papanın yanılmazlığı doktrininin Katolik bir inanç akidesi olarak dogmalaşması yolundaki öncü göstergeleri ortaya konulmuş ve Papalık otoritesinin tarihsel seyri İlkçağ, Ortaçağ ve Reformasyon dönemi olmak üzere üç ana başlık altında kırılma dönemleri de incelenmek suretiyle ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde yanılmazlık doktrininin doğuşu, gelişmesi ve bir inanç akidesi olarak kabul edildiği I. Vatikan Konsili; konsilin toplanması, taraflar, tartışmalar ve konsil sonrası gelişmeler ortaya konulmuştur. Tezin üçüncü ve son bölümü ise I. Vatikan Konsili sonrası yanılmazlık doktrinini kapsamaktadır. Bu bölümde önde gelen Katolik teologların yanılmazlık doktrini üzerindeki düşünceleri ile yanılmazlık anlayışları incelenmiştir. Yine II. Vatikan Konsili‟nin yanılmazlık tanımı ve anlayışı bu bölüm altında değerlendirilmiştir. Ayrıca bu bölümde yanılmazlık doktrininin koşul ve kriterleri, uygulanması ile yanılmazlık doktrininin diğer Kiliselerdeki yansımaları ve bu kiliselerin yanılmazlık anlayışları verilmiştir. Sonuç bölümünde ise bir bütün olarak papanın yanılmazlığı doktrininin tarihsel gelişimi kayıt ve sınırlılıklarıyla ele alınarak bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the title of“The Doctrine of Papal Infallibility”, this thesis consists of an introduction and three chapters. In the introduction, general information about the research, the importance and the limitations of subject, the followed method and the used sources are given. In this section also general information about the Papacy, concept of Pope, the formation of the Papacy and the identicalness of papacy and Catholicity are presented. First signs of Papal Infallibility were proved in the first chapter and the historical process of Papal authority were discussed under the three main headings, which are the Ancient, the Middle Ages and the Reformation period. In the second part of the thesis, birth of the doctrine of the Papal Infallibility, its development and the First Vatican Council in which it was accepted as a creed, gathering of the council, sides, debates and developments after council were discussed. The third and last part of the thesis covers the Papal Infallibility doctrine after the First Vatican Council. In this section, the thoughts of leading Catholic theologians on the doctrine of infallibility and their understanding of it were examined. The 2nd. Vatican Council's understanding of Infallibility is also assessed under this section. In addition to this, the conditions, the criteria and the practice of Infallibility doctrine, reflections onto the other Churches and their understanding were investigated in this section. In the conclusion, the historical development of the doctrine of the Papal Infallibility is taken into consideration within the conditions and limitations as a whole.