Anglikan kilisesinin ortaya çıkışı ve özellikleri
Occurence of Anglican church and its features
- Tez No: 191552
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET HİKMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Tarih, Religion, Political Science, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çatalbaş, Resul, Anglikan Kilisesinin Ortaya Çıkışı ve Özellikleri, Yüksek LisansTezi, Danışman: Prof. Dr. Ahmet Hikmet Eroğlu, 158 s.ÖZETAvrupa tarihinde 16.yy Reform yüzyılı olarak adlandırılır. Reform konseptiAvrupa'nın büyük bir kısmının Katolik Kilisesi'nden ayrılması anlamına gelir.Aynızamanda bu Avrupa'nın, Papanın hakimiyetinden kurtulmasına ve Protestanlığınkurulmasına yol açan dinsel bir harekettir. Birçok kaynakta, Anglikan kilisesi'nin buyüzyıldaki reform hareketlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmış olduğuaçıklanmaktadır. Fakat İngiltere'de, reform bundan çok önceleri ortaya çıkmıştır.Hattaİngiltere'deki reform fikirleri, Avrupa'daki reform hareketlerinin öncüsü olmuştur.İngiltere'de John Wycliffe Reformun ilk temsilcisi olmuştur. Ondan sonra 16.yüzyılda Kraliçe Elizabeth'in ciddi gayretlerinin bir neticesi olarak Anglikan KilisesiKatolik Kilisesi'nden tamamiyle ayrılmıştır.Bu yüzyıldan sonra Anglikan Kilisesi, benzerine az rastlanır ulusal bir kilisekonumuna gelmiştir.“Ortak Dua Kitabı”hazırlanarak Tanrı tarafından seçilmiş birmillet ve kilise oluşturma gayreti içerisine girilmiştir.Birçok ülkede olduğu gibi İngiltere'de de reform kolay olmamıştır. Anglikan Kilisesitarihinde bir çok zorlu dönem geçirilmiştir. Anglikan Kilisesi oluşumdan sonramisyoner kuruluşlar ve sömürgecilik faaliyetleri sonucunda dünyaya yayılmıştır.Anglikan Kilisesi inanç ve dua öğretilerini yeniden oluşturarak 39 maddeden oluşan“Din Kanununu”kabul etmiştir.
Özet (Çeviri)
Çatalbaş, Resul, Occurence of Anglican Church and its Features, Master's Thesis,Advisor: Prof .Dr. Ahmet Hikmet Eroğlu, 158 p.ABSTRACTIn Europan history 16th century is called as Reformation century. The concept ofReform means that majority of Europe's getting apart from Catholic Church. In thesame time this is a religous movement which causes Europe's getting ride of Pope'sdomination and foundation of Protestanism. In many bibliographies, it is explainedthat Anglican Church had occured as a result of reform movements in this century.But in England, reform had occured many times ago before this. Even, it became thepioner of the reform movements in Europe.In England, John Wycliffe became the first represanttative of Reformation. After that,in 16th century, Anclican Church got aport from Catholic Church completely,thishappened as a result of Queen Elizabeth's serious efforts. After this century, AnglicanChurch occured as a rare national one. The Book of Common Prayer was preparedand the intention of the preperation of this book was to form a nation which waschosen by God.Reformation wasn't formed easily as it was in many other countires. After itsformation because of the effect of missioner foundations and colony activities, it wasspread on the world.Anglican Church reformed belief and worship teachings and formed the“Articles ofReligion”consisting of 39 articles.