Yeni bir sayısal bilgisayarda uygulanabilir sulu tarıma uygunluk sınıflama yöntemi
A New numerical computer method on land suitability classification for irrigated agriculture
  1. Tez No: 39976
  2. Yazar: HASAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞENOL SUAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, sulu tarım alanlarında arazi değerlendirmesi ve bilgisayarda uygulanabilir yeni bir sulu tarıma uygunluk arazi sınıflandırma yönteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. USBE (1953), FAO (1977, 1985) ^te belirtilen ilkeler, ŞENOL (1983) vte geliştirilen niceliksel arazi değerlendirme yöntemi ve ACİL, DEMİRCİ (1984)“te belirtilen nisbi avantaj metodu kullanılmıştır. Geliştirilen yöntem, DINC ve Ark., (1990 a) tarafından hazırlanan Çukurova Bölgesi Toprakları adlı çalışmadan seçilen 4 farklı test alanında uygulanmıştır. Değerlendirmede dikkate alınan arazi karakteristikleri bu çalışmadan, iklim etmenleri ise bölge iklimi gözetilerek gerekli alıntılar yapılmıştır. FAO (1985) ”te belirtilen ilkeler ışığında çalışma alanında 16 farklı kullanım tUrli belirlenmiş ve bu kullanım türlerinin toprak gereksinimleri ile test alanlarına ait haritalama birimlerinin arazi karakteristikleri kıyaslanarak, arazi karakteristiklerinin değişen düzeyleri için Oransal Beklenilen Ürün (BU) değerleri, literatür çalışması ve arazi gözlemleri ışığında varsayımlarla belirlenmiştir. Aynı yöntemle 3 farklı sulama yöntemi belirlenmiş ve bu yöntemlerin seçimini etkileyen arazi karakteristikleri ve iklim etmenleri belirlenmiştir. Sulama yöntemlerinin maliyeti hesaplanmış, arazi kullanım türlerinin birbirlerine üstünlüğünü simgeleyen gelir/gider analizleri yapılarak karlılık endeksi (AKTKE) hesaplanmıştır. Sulama suyu kalitesinin kullanım türlerine ve sulama yöntemlerine etkileri ve sulama yöntemlerinin arazi kullanım türlerine olan uygunlukları çeşitli literatür çalışmaları ve arazi gözlemleri ışığında varsayımlarla belirlenmiştir. Seçilen test alanlarının detaylı toprak etüd ve haritalarından 59 farklı haritalama birimi belirlenmiştir. Her haritalama biriminin arazi karakteristikleri ile arazi kullanım türlerinin toprak gereksinimleri kıyaslanarak Fiziksel üretkenlik Endeksi (FÜE) değerleri bilgisayarda hesaplanmıştır. Aynı yöntemle sulama yöntemlerinin haritalama birimlerine uygunluk düzeyleri (UD) hesaplanmıştır. Uygunluk düzeyi değerleri sulama maliyeti ve sulama suyu kalitesinin sulama yöntemlerine uygunluk değerleri ile birlikte değerlendirilerek Uygunluk Endeksi (UE) hesaplanmıştır. Sulama yöntemlerinin ve sulama suyu kalitesinin arazi kullanım türlerine uygunluğu değerlendirilerek Arazi Kullanım Türü Uygunluk Endeksi (AKTUE) hesaplanmıştır. UE ve AKTUE değerlerinin birlikte değerlendirilmesi ile Sulama Yöntemi Uygunluk Endeksi (SYUE) ; SYUE, FÜE ve AKTKE değerleri birlikte değerlendirilerek Arazi Sınıflandırma Endeksi (ASE) hesaplanmıştır. Arazi sınıflandırma endeksinden Haritalama Birimi Endeksi131 (HBE) hesaplanmıştır. Haritalama birimi endeksinden Haritalama Biriminin Sınıfı belirlenmiştir. Ayrıca ASE'nden her haritalama birimi için Uygun Sulama Yöntemi belirlenmiştir. FUE değerleri ve AKTKE değerleri kullanılarak her haritalama birimi için uygun kullanım türleri önerilmiştir. Hesaplamaların büyük çoğunluğu bilgisayarda yapılmıştır. Tarımı kısıtlayıcı etmenlerin artması ile HBE değeri 0.00'a yaklaşırken, kısıtlayıcı sorunların azalmasıyla l.00a yaklaşmaktadır. Yetiştiriciliği ve sulama yöntemlerinin seçimini etkileyen en önemli sorunlar olarak tuzluluk, drenaj, ağır kil bünye, hafif bünye, eğim, sığlık ve vertik özellik yer almaktadır. Geliştirilen yöntemin diğer yöntemlerle kıyaslanabilmesi için test alanları DSP'ce (USBR) kullanılan yönteme göre sınıflandırılmıştır, iki yöntem kıyaslandığında farklılık daha çok 2. ve 3. sınıflarda olduğu belirlenmiştir. DSİ tarafından kullanılan yöntemde bitki, sulama yöntemleri ve sulama suyu kalitesi kullanılmaz iken, geliştirilen yöntemde tüm bu etmenler belirleyici etkiye sahiptirler. Yöntemle arazi karakteristikleri, iklim etmenleri v.b. etmenler sayısallaştırılarak puan gruplaması yapılarak sınıf oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
132 SUMMARY The main purpose in this study is to develop a new method on land classification for the purpose of irrigation and land reclamation by making land evaluation and using computer. A quantitative land evaluation system developed by SENOL (1983) on the basis of FAO Framework (1977) principles, FAO (1985) and USBR(1953) principles, and the comparative adventage method (ACIL and DEMİRCİ (1984) were used. This new method was applied to four different areas selected from the soil map (DINC et all, 1990 a). The land characteristics of each land mapping unit, used in evaluation, were obtained from DINC et all (1990 a) and climatic data was obtained from Tarsus Research Institute. 16 different land use types (LUT) were determined according to FAO (1985) principles. The land requirements of these LUTs and land characteristics that have limited effects on the suitability of these LUTs were compared by using the results of this comparison, related publications and land observations. The productivity rating indices (BU) for each changing level of land characteristics were estimated according to the land requirement of LUTs. Three different irrigation systems and factors affecting the selection of these systems such as land characteristics and climatic factors were determined by using the same method. The irrigation cost was calculated. The land profitability index was calculated by making comparison between income and expenditure of each LUT. The suitability of irrigation water quality to the LUTs and irrigation systems and the suitability of irrigation systems to LUTs were estimated by using related publications and land observations. 59 different land mapping units were determined on detailed soil maps of test areas. The physical productivity index was calculated by making comparison between land characteristics of each land mapping unit and land requirements of each LUTs. The suitability level of irrigation systems to land mapping units were calculated by using the same method. The suitability index was calculated by using and appraising suitability level values together with irrigation costs, and the suitability values of irrigation water quality to the irrigation systems. The LUT suitability index was calculated by using and appraising of the suitability of irrigation systems and irrigation water quality to the LUTs. The irrigation system suitability index was calculated by appraising133 suitability index together with LUT suitability index. The land classification index was calculated by appraising irrigation system suitability index together with physical productivity index, and LUT profitable index. Land mapping unit index and the most suitable irrigation system for each land mapping units were calculated and determined from land classification index. The land mapping unit class was determined from land mapping unit index. The suitable land use types for each mapping units have been recommended by using physical productivity together with profitability index values. Most of the calculations have been done by computer. Present and potential suitability classifications were done. While agricultural growth restriction factors increase mapping unit index values approach to 0.00, when these factors decrease it approaches to 1.00. The most important problems restricting growing and selection of irrigation systems are salinity, drainage, heavy and light texture, slope, shallow soil depth, and vertic property. Also, the examined areas were classif icated according to the system, being used by DSI(USBR), so that the new developed method can be compared with other systems. When two systems compared, there have been difference mostly between class 2 and class 3. Crop, irrigation systems, and irrigation water quality have not been used in DSI system. But, all these factors have been used in this new developed method, so all these factors effect upon the new system criteria. In this new method, the clasif icat ion has been done by quantifying land characteristics, climate factors, and so on and setting point groups.