Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüs alanı topraklarının detaylı toprak etüd, haritalanması ve arazi kullanım planlaması
The Detailed survey an mapping of the soils of the Yüzüncü Yıl Campüs area and land use planning
- Tez No: 39975
- Danışmanlar: PROF.DR. URAL DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu. çalışmada Yüzüncü Yıl üniversitesi Kampus Alanı topraklarının oluşumu ile önemli -fiziksel, kimyasal ve mineralojik özelliklerinin araştırılarak -sınıflandırılması amaçlanmıştır. Toplam alanı yaklaşık 7.000 dekar olan çalışma alanında 5 ayrı fizyografik ünite üzerinde oluşmuş 13 -Farklı toprak serisi saptanarak tanımlanmıştır Hava fotoğrafları ve topografik haritalar kullanılarak detaylı toprak haritası hazırlanmış ve arazi kontrolleri ile de 13 toprak serisinin varlığı kanıtlanmıştır. Serilerin üzerinde yer aldığı fizyografik üniteleri; Eski göl plajları, göl terasları, yüksek araziler, koluviyal araziler ve vadi tabanlarıdır. Bu çalışmada saptanan 13 -farklı toprak serisi için örnek profiller açılmış ve profiller in morfolojik tanımlaması yapılarak, profillerden horizon esasına göre toprak örnekleri alınmıştır Alınan örnekleri labaratuarda gerekli fiziksel, kimyasal ve mineralojik analizleri yapılmıştır. Daha sonra alanda yer alan toprakların oluşumu yorumlanmış ve topraklar Toprak Taksonomisi ve FA0/UNESC0 sistemlerine göre sınıf lanmışt ir. Toprak Taksonomisine göre; 13 toprak serisinden 6 tanesi Entisol, diğer geri kalan 7 tanesi ise Inseptisol ordosunda sınıflandırılmıştır. FAG/UNESCO' ya göre ise Regosol, Fluvisol ve Cambisol ordularında sınıflandırılmışlardır. Çalışma alanında yer alan topraklardan, Köymerapınarı ve Bardakçı serileri haricinde, tuzluluk ve alkalilik sorunu bulunmamaktadır. Katyon değişim kapasitelerinin büyük çoğunluğunu Ca+lig oluşturmaktadır. Kaba bünyeli topraklarda K.D.K. 13-18 me/100 gr, orta ve ince bünyeli topraklarda ise 20-34 me/ 100 gr arasında değişmektedir. pH 7.5 ile 10.0 arasında, kireç içeriği genel olarak profil derinliği ile artış göstermektedir. Organik madde iklim özelliklerinin bir sonucu olarak çoğunlukla düşük düzeyde olup yüzeyde 7. 0.6 ile V. 1.0 arasında değişmekte ve genelde profil derinliği ile beraber azalmaktadır.Alandaki toprakların çoğunda, ochric epipedon dışında hiçbiri tanımlama hor i sonu gelişememiştir. Toprakların basılarında ise, zayıf bir cambic ve basen de bir calcic horizon oluşumu saptanmıştır. Kaba kum, ağır kil, yetersiz toprak derinliği, yüksek taban suyu, tuzluluk ve yüzey taşlılığı gibi sorunlardan dolayı çalışma alanında I. sınıf arazi bulunmamaktadır. Kaba kumlu ve ağır tekstürlü araziler çoğunlukla II. ve III. sınıf arazilerdir. Hafif eğimli, ve toprak yetersizliği olan topraklar II. III. ve IV. sınıf arazileri oluşturmaktadır. Çalışma alanında topraklar çeşitli kültür bitkilerinin yetiştiriciliğine uygun bulunmuştur. Bahçe bitkilerinden ceviz, elma-armut ve sert çekirdekliler, tarla bitkilerinden, buğday, arpa, ayçiçeği, mısır, mercimek, nohut, sebzelerden domates yetiştiriciliği için uygun alanlar önemli yer kaplamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the formation physical, chemical and mineralogical properties and classif icat ion of Yüzüncü Yıl university Campus area were investigated. In the research area which comprieses of total 7.000 da. 13 soil series which formed an the 5 different phyrographic unit have been determined and defined in a previous study, 13 different soil series were determined by field trials using detailed soil maps prepared by Aerial photos and topographic maps. The phyrographic units are old lake coast, lake terraces, colluvials, valley bottoms and uplands. In this study, represantat ive profiles were digged for the 13 soil series by using to describe morphological properties and to take soil samples for each horizon. The physical, chemical and mineralogical characteristics of the samples have been determined in the laboratory. Smectite is the dominant clay mineral, followed by kalonite and palygorskite. These soil were probably affected by the pleistocene climatic f luctations. Problem related to salinity and alkalinity were not determined in the study area except Bardakçı and Köymerapınar i series. CEC is mostly Ca+iig and varies 13.0 me/100 g to 34.0 me/100 g in the profiles. The pH varies from 7.5 to 10.0 and the CaC03 equivalent increases with depth varying. Org matter contets are generally low and decreases with depth vrying from 7. 0.6 to 7. 1.1. Most of the soil has no diagnostic horizon with the exception of ochric epipedon. In some soils a weak cambic and calcic horizon development were noticable.-155- The soils of the study a.rea ar-a II. III. IV. class due to slope, shallawness, high water table, salinity and surface stones. The highly sandy and clayey soils of the are-a arm the II. III. clases. The soils with the problem of low slope, shallowness are included into II. III. IV. clases. The soils of the Campus area are production wise suitable to variety of crops.