Değişik turunçgil anaçlarının star ruby altıntop çeşidinin meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri
The Effects of different citrus rootstocks on fruit yield and quality of star ruby grapefruit variety
  1. Tez No: 39977
  2. Yazar: MURAT ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖNDER TUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada Yuzu, Yerli turunç, Troyer ve Carrizo sitranjları, Ampullacea, Taiwanica, Kleopatra mandarini, Sulcata ve Obovoidea anaçlarının, Star Ruby altıntopunda meyve verim ve kalitesi ile bitkisel özellikleri üzerine etkilerinin ortaya konulmasına çalışılmıştır. Bu amaçla Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 1991 - 1993 yıllarında yürütülen çalışmada değişik anaçlar üzerine aşılı Star Ruby altıntop çeşidine ilişkin 5-6 yaşındaki ağaçlar materyal olarak kullanılmıştır. Meyveler optimum hasat zamanında derilerek, her ağacın verimleri ayrı ayrı alınmıştır. Derilen meyvelerden rastgele ve özellikle hastalıksız ve yarasız olanlardan her ağaç için 25 meyve örneği alınmış ve pomolojik analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçları, değişik anaçlar üzerine aşılı, Star Ruby altıntopunun meyve verim ve kalitesi ile ağacının bitkisel (morfolojik) özellikleri üzerine farklı etkileri olduğunu göstermiştir. Ağaç başına ve kümülatif en yüksek meyve verimi Ampullacea ve Taiwanica üzerinde; en düşük ise, Kleopatra mandarini üzerinde bulunmuştur. Gövde birim kesit alanına ve taç birim hacmine düşen meyve verimleri en yüksek Troyer ve Carrizo sitranjlanndan; en düşük ise Sulcata, Obovoidea ve turunç anaçlarından elde edilmiştir. Çalışma süresi boyunca en ağır meyveler Troyer sitranjı, Yuzu ve Ampullacea; en hafif ise Sulcata ile turunç üzerinden alınmıştır. 1 993 yılında iklim koşullarının altıntoplar için daha uygun bir yıl olması nedeniyle daha iri meyveler elde edilmiştir. Anaçlar Star Ruby meyvelerinin kabuk kalınlığına da farklı etkilerde bulunmuş; en kalın kabuklu meyveler Yuzu üzerinden, en ince kabuklu meyveler ise Sulcata' dan alınmıştır.-97- Usare miktarı en yüksek Obovoidea üzerinde; en düşük ise Kleopatra mandarini anacında saptanmıştır. Deneme süresi boyunca analizi yapılan meyvelerin genelde titre edilebilir asit içeriği yüksek bulunmuş ve bu özellikte anaçlar arasında değişkenlik göstermiştir. En yüksek asit içeriği Sulcata; en düşük ise Taiwanica üzerinde olduğu saptanmıştır. Anaçlar bakımından en yüksek suda çözünebilir kuru madde miktarı Troyer ve Carrizo sitranjları ile Kleopatra mandarini; en düşük ise Taiwanica'da olduğu belirlenmiştir. S.Ç.K.M. / asit oranı en yüksek Carrizo ve Troyer sitranjları; en düşük Sulcata ve Obovoidea üzerinde belirlenmiş ve sitranjların Star Ruby meyvelerinde kaliteyi yükseltici etkilerinin olduğu saptanmıştır. Denemede yapılan sübjektif gözlemler sonucunda, anaçlar arasında meyve dış görünüşü Ampullacea ve sitranjlarda en iyi bulunurken; Sulcata, turunç ve Obovoidea' dan ise daha olumsuz görünüşe sahip meyveler elde edilmiştir. Meyvede en iyi dış renklenme Ampullacea, en az renklenme de Kleopatra mandarini ve Yuzu üzerinde olmuştur. Anaç ve kalem çap büyümesi deneme süresi boyunca yapılan ölçümlere göre anaçlar arasında farklılık göstermemiştir. Değişik anaçlann Star Ruby ile kombinasyonlarında turunç anacı en iyi sonucu vererek kalemle daha iyi; Ampullacea, Troyer sitranjı ve Sulcata' da nispeten daha zayıf bir uyuşma göstermişlerdir. Denemede elde edilen sonuçlar Star Ruby altıntopu için Adana koşullarında Carrizo sitranjı, Ampullacea ve Troyer sitranjının en ümitvar anaçlar olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
-98- 7. SUMMARY In this study, the effects of various citrus rootstocks on the yield, quality and morphological characters of Stra Ruby grepefruit variety grafted on the, Yuzu, local sour orange, Troyer and Carrizo citranges, Ampullacea, Taiwanica, Cleopatra mandarin, Sulcata and Obovoidea were investigated. For this purpose, studies were carried out at the Department of Horticulture of the Faculty of Agriculture of the University of Çukurova during 1991 - 1993 and 5-6 years old trees of Star Ruby grapefruit on different rootctocks which mentioned above. Fruits were harvested at the optimum time, yield per every tree was weighted. 25 randomized fruits samples without injured and disease symptoms from each tree and pomological characteristics were analysed. The results of the experiment have showed that rootstocks had differen t effects on fruit yield, quality and morphological characters of Star Ruby grapefruit variety. The highest yield per tree (kg / tree) and cumulative yield were obtained from trees on Ampullacea and Taiwanica. The lowest yields were obtained from trees on Cleopatra mandarin. The yield per unit trunk - cross - sectional area and the yielr per unit of canopy volume of Star Ruby on Troyer and Carrizo citranges had the highest yields, the lowest yield values were obtained on Sulcata, Obovoidea and sour orange. During this experiment, the biggest fruit were produced by trees on Troyer citrange, Yuzu and Ampullacea. Both of the fruits were bigger than previous year, because of more suitable ecological conditions for grapefruit.-99- Rootstocks had different effects on rind thickness, the thickest rind was found on Yuzu and thinnest rind was determined on Sulcata. In the experiment, grapefruits grafted on Obovoidea had the highest juice percentage and the lowest juice content was found on Cleopatra mandarin. During the study, the fruits analysed, generally high titrable acid (TA) content and also this character had showed different results among rootstocks. The highest values were obtained on Sulcata, the lowest titrable acid content was found on Taiwanica. Among rootstocks, the highest total soluble content (TSS) in fruit of Star Ruby on Troyer, Carrizo citranges and Cleopatra mandarin; however the lowest values were obtained on Taiwanica. Soluble solids / acids ratios were significantly affected by rootstocks. The highest TSS / TA ratio were found Carrizo and Troyer citranges; but the lowest ratio were obtained on Sulcata and Obovoidea. For this reason, citranges positively affected the quality of Star Ruby fruits. The results of subjective observations showed that Ampullacea and citranges improved the external appearance in comporison with other rootstocks. Sulcata, sour orange and Obovoidea had negatively affected the appearance of fruit. Best external colouration on Star Ruby fruit was found on Ampullacea, but worst colouration was determined on Cleopatra mandarin and Yuzu. According to the diameter measurement taken during 1992 - 1993, growth of stock and scion diameters had not been showed statistically significant affect by various rootstocks.-100- The highest stock / scion ratio values were obtained on Ampullacea, Troyer citrange and Sulcata. Minimum difference between stock and scion diameters were obtained local sour orange. The results of investigation had showed that the most promising rootstocks are Carrizo citrange, Ampullacea and Troyer citrange in the ecological conditions of Adana.