Ebeveynlerine açılan ve açılmayan lezbiyen ve gey bireylerde psikolojik uyum ve bağlanmanın karşılaştırılması
Comparison of psychological adjustment and attachment of disclosed and non-disclosed lesbian and gay i̇ndividuals
  1. Tez No: 399771
  2. Yazar: DOĞA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER NERMİN ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Uzun yıllar eşcinsel yönelime hastalık olarak bakılmasının ardından, 1970'lerden itibaren bu yaklaşımdan vazgeçilmeye başlanmıştır. Bu durum batı toplumlarında ve azda olsa ülkemizde bireyin açılma sürecini kolaylaştırmıştır. Bireyin kendi eşcinsel yönelimini kabulüyle başlayan açılma süreci giderek daha ilgi çeken bir konu olmuş ve çeşitli boyutlarıyla tartışılmaya başlanmıştır. Bu araştırmada ise, ebeveynlerine açılan ve açılmayan lezbiyen ve gey bireylerde psikolojik uyum ve bağlanma karşılaştırılmıştır. Aileye açılma ve açılmama nedenleri, ebeveynlerine açılmayan lezbiyen ve gey bireylerin açılma durumunda bekledikleri olası ebeveyn ilişkileri, açılan bireylerin ebeveyn ilişkilerinin açılmanın üzerinden geçen zamana bağlı değişimi, açılan ve açılmayan lezbiyen bireylerde psikolojik uyum, bağlanma ve psikolojik uyum ile bağlanmanın ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın katılımcıları 18-35 yaş arası, 135 (80 lezbiyen ve 50 gey) genç yetişkin eşcinsel bireylerden oluşmaktadır. Katılımcılara açılmaya ilişkin soruları da kapsayan kişisel bilgi formu, psikolojik uyumu ölçmeye yönelik Yetişkin Kişilik Değerlendirme Ölçeği ve bağlanmayı ölçmeye yönelik İlişki Ölçeği Anketi verilmiştir. Gey bireylerde, ebeveynlerine açılmayanların psikolojik uyumları ebeveynlerine açılan bireylerden daha yüksek bulunmuştur. Lezbiyen bireylerde ise psikolojik uyumun açılma durumuna göre değişmediği görülmüştür. Bununla birlikte, lezbiyen bireylerde duygusal tutarsızlığın açılmaya göre değiştiği görülmüştür. Bağlanmaya ilişkin olarak, güvenli bağlanmanın açılmayı öngörmediği bulunmuştur. Son olarak, psikolojik uyum ve bağlanmanın arasındaki ilişkiye bakıldığında, ebeveynlerine açılan ve açılmayan grupta, bağlanma ve psikolojik uyumun bazı alt ölçekleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın bulgularına göre, toplumun genelinde eşcinselliğe ve eşcinsel bireylere yönelik olumsuz tutum ve önyargı, hem ebeveynlere açılmanın önünde engel olmakta hem de açılan bireylerin yaşadığı süreci zorlaştırmaktadır. Açılan bireylerin toplumumuzda karşılaştıkları tepkiler psikolojik uyumlarını olumsuz etkilemektedir. Bu tepkiler nedeniyle bireylerde güvenli bağlanmanın açılmayı kolaylaştırmadığı söylenebilir. Açılmayan lezbiyen ve gey bireyler, ebeveynlerine açılmaları sonucunda ebeveyn ilişkilerinin bozulacağını düşünmektedir. Diğer taraftan açılan bireylerde açılma sonrasında bozulan ilişkilerinin zamanla düzelmesi ise umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Homosexual tendency has perceived as a disorder for many years. During the past half-century that approach on homosexuality has been put aside. That state facilitated the process of individuals' coming out in western societies and less in our society. The coming out process, deriving from an individual's acceptance of his/her sexual identity, has drawn great attention; therefore, it has been discussed widely for its varying aspects. This study aims to compare psychological adjustment and attachment of gay and lesbian individuals related with disclosure to their parents. Hence, decisions to disclose and not to disclose, predicted changes in parental relationships by non-disclosed lesbians and gays, changes in parental relationships over time dependent on parents' awareness of their son's or daughter's sexual orientation, psychological adjustment and attachment and their relationship in disclosed and non-disclosed lesbian and gay individuals has been investigated. The participants of the study consist of 135 young adult homosexual individuals (80 lesbians and 50 gays) between ages of 18 and 35. The participants were given a personal information sheet for their state of coming out, Personality Assessment Questionnaire for measuring psychological adjustment and Relationship Scales Questionnaire to measure attachment. The results show that non-disclosed gay individuals' psychological adjustment is better than disclosed gay individuals. For lesbian individuals disclosure is found not to be related with psychological adjustment. However, for lesbians disclosure is found to be related with emotional instability. For attachment, it is found that secure attachment does not predict disclosure to parents. Finally, considering the relationship between psychological adjustment and attachment, a significant relationship is found in disclosed and non-disclosed group in the subscales of psychological adjustment. Findings of this research show that prejudice and negative attitude toward homosexuality and homosexual individuals in majority of our society is a disincentive to disclosure parents and it complicates the process of coming-out. Reactions to disclosed individuals in our society may affect psychological adjustment in a negative way. It can be said that on account of those reasons, secure attachment does not ease to disclosure. For non-disclosed lesbian and gay individuals, their parental relationships are predicted to deteriorate. On the other hand, it is hopeful that parent relationships improve over time after initial disclosure to parents.