Spatial econometric analysis of regional growth and employment convergence in Turkey
Türkiye'de bölgesel büyüme ve istihdam yakınsamasının mekansal ekonometrik analizi
- Tez No: 399801
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÖCAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu tezin ana amacı Türkiye'de iller ve bölgeler arası mekânsal etkileşimlerin bölgesel büyüme ve istihdam yakınsamasını nasıl etkilediği araştırmaktır. Elde edilen bulgular uygulanan mekânsal ekonometrik yöntemlerin yalnızca geçerliliğini değil, aynı zamanda üstünlüğünü de göstermektedir. İlk olarak, 1991-2009 yılları arası il bazında büyüme yakınsamasını ortaya koymak amacıyla kesit düzeyinde kapsamlı bir mekânsal ekonometrik model seti kullanılmaktadır. Sonuçlar iller arasında mutlak ve koşullu yakınsamanın varlığına işaret etmekte, il bazında büyümede itici gücün istihdam ve lise mezunları ile ölçülen beşeri sermaye olduğunu ortaya koymaktadır. İkinci olarak, mekânsal dinamik panel veri modelleri kullanılarak metodolojik bir ayrışma sağlanmaktadır. Bulgular 2002-2007 döneminde yapısal bir değişiklik olduğunu göstermekte, başlangıçta anlamlı etkisi olmayan kamu ve özel yatırımların bu dönemde büyümeye katkı sağladığı ortaya çıkmaktadır. Diğer yandan, istihdam ve üniversite mezunları ile ölçülen beşeri sermaye illerin büyümesi üzerinde baz döneme kıyasla fark yaratamamış görünmektedir. Üçüncü olarak, sektörel ve bölgesel düzeyde değişim sergileyen istihdam yakınsaması mekânsal panel görünürde ilişkisiz regresyon modelleri ile tahmin edilmektedir. 2004-2011 dönemi boyunca, istihdam oranlarındaki büyüme tarım sektöründe ıraksama, hizmet sektöründe ise yakınsama göstermektedir. Sanayi sektörü için statik modelde ıraksama bulunurken dinamik modelde bu bulgu ortadan kalkmaktadır. Tarım sektörü giderek önemini yitirmekte ve komşu iller arasında tarımsal işgücü için rekabet doğmaktadır. Buna karşılık, sanayi ve hizmet sektörlerindeki istihdam oranları komşu bölgelerde pozitif geri bildirimlere işaret etmektedir. Tahmin sonuçları tarımdan hizmet sektörüne istihdam geçişleri olduğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to investigate how spatial interactions across the provinces and regions may affect the regional growth and employment convergence in Turkey. The overall outcomes suggest not only the validity but also the superiority of the spatial econometric models. First, a comprehensive set of spatial cross-sectional models is employed to reveal the provincial growth convergence from 1991 to 2009. The results suggest evidences of absolute and conditional convergence across provinces with main driving forces being employment and human capital described by the high school graduates. Second, a methodological departure is provided by the spatial dynamic panel data models. The outcomes disclose structural differences in the 2002-2007 period in which the initially ineffective public and private investments turn out to be growth-promoting. On the other hand, the employment and human capital as measured by the university graduates could not mark significant differences in determining provincial growth. Third, the employment convergence that exhibits both regional and sectoral variations is estimated by spatial panel seemingly unrelated regression models. Throughout the 2004-2011 period, the growth rate of employment rates display divergence in the agriculture and convergence in the services sector. The industry sector shows divergent pattern in static models which becomes insignificant in dynamic setting. The agriculture sector loses its significance and regional competition for labor arises among neighbors. On the contrary, the employment rates in the industry and services sectors signify positive feedbacks across adjacent regions. The estimation results validate the employment shifts from agriculture to services sector.