Middle school students' reasoning patterns and comprehensions about pseudoscientific applications related to crystals
Ortaokul öğrencilerinin doğal taşlarla ilgili sözdebilimsel uygulamalar hakkındaki algıları ve mantıksal düşünme desenleri
- Tez No: 399828
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU, PROF. DR. GÜLŞEN LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin sözdebilim hakkındaki algılarını ve sözdebilimsel uygulamalar hakkında tartışırken kullandıkları mantıksal akıl yürütme desenlerini ortaya çıkarmaktır. Daha ayrıntılı olarak, bu araştırma öğrencilerin sözdebilimsel uygulamaların amaçları, sözdebilimde kullanılan araştırma ve doğrulama süreçleri ve sözdebilimsel uygulamalardan elde edilen bilgilerin kesinliği, güvenirliği ve bilimsel statüsü hakkındaki algılarını ve mantıksal akıl yürütme desenlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma nitel bir araştırmadır. Araştırmada temel yorumlayıcı nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmaya kırsal kesimde yaşayan ve orada okula giden, temel bilim eğitimi almış ve kendini açıkça ifade edebilen yedi kız ve yedi erkek 8. sınıf öğrencisi gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı-yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Görüşme sırasında öğrencilere sözdebilimsel iddialar ve sözdebilimsel senaryolar sunulmuştur ve öğrencilerin sözdebilim hakkındaki görüşleri bu iddialar ve senaryolar üzerinden sorgulanmıştır. Araştırma sonuçları ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin sözdebilimsel uygulamaların amaçları, sözdebilimde kullanılan araştırma ve doğrulama süreçleri ve sözdebilimsel uygulamalardan elde edilen bilgilerin kesinliği, güvenirliği ve bilimsel statüsü hakkında kolay kandırılabilir (gullible) bir anlayışa sahip olduklarını göstermektedir. Öğrencilerin, doğal taşlar hakkında kendilerine sunulan sözdebilimsel iddialar ve sözdebilimsel senaryolar hakkında tartışırken genellikle sözdebilimciler tarafından kullanılan basit akıl yürütme desenleri kullandıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to discover and describe reasoning patterns that middle school students use while they reflect their understandings about pseudoscientific issues. Specifically, the aim was to reveal middle school students' comprehensions about aim, process, and justification of pseudoscientific applications related to crystals, and reliability, certainty, and scientific status of knowledge that derived from these pseudoscientific applications. This study was qualitative in nature. Basic interpretive qualitative approach was used as a research design. Seven girls and seven boys (8th graders, 14 years-old) who lived and went to school in rural areas, had basic skills in science, and were able to express themselves clearly participated in the study. Data were collected through individual interviews. The students were provided pseudoscientific claims and pseudoscientific scenarios. They were questioned on claims and scenarios and probed by further questions according to their responses. Thus interviews were semi-structured. The results indicated that the eighth grade middle school students participated in this study were very gullible in terms of aim, process, and justification of pseudoscientific applications related to crystals, and reliability, certainty, and scientific status of pseudoscientific knowledge related to crystals. When the students reasoned about given pseudoscientific claims and research designs about crystals and crystal healing in terms of given aspects, they generally used weak reasoning patterns that were closer to that of pseudoscientists.