Father involvement in early years: Comparing children's perceptions of father involvement with those of their fathers' and mothers'
Erken çocukluk döneminde baba katılımı: Çocukların baba katılımına yönelik algılarının babaları ve annelerinin algıları ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 399827
  2. Yazar: ŞENİL ÜNLÜ ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REFİKA OLGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 435
Özet
Bu olgu bilim çalışmasının amacı, 50-72 aylık çocukların babalarının katılımına yönelik algılarını anlamak ve çocukların baba katılımına yönelik algılarını anne ve babalarının algıları ile karşılaştırmaktır. Çalışmaya 50-72 aylık 40 çocuk, bu çocukların 17 tanesinin anne ve babası katılmıştır. Çalışmanın verisi yarı-yapılandırılmış görüşmeler yolu ile elde edilmiştir. Sonuçlar, çocukların baba katılımına yönelik algılarının babaların gözlemlenebilir davranışları tarafından şekillendiğini göstermiştir. Ayrıca, çalışmaya katılan çocukların çok büyük bir kısmının babalarının katılımını orta düzeyde algıladıkları tespit edilmiştir. Yine, çocukların çoğunluğunun babanın katılım düzeyini ailedeki diğer bireylerin katılım düzeyinden düşük düzeyde algıladıkları gözlemlenmiştir. Aileler çocuklar tarafından algılanan baba katılım düzeyine göre gruplandırıldıklarında, çocukların baba katılımına yönelik algılarının annelerin baba katılımına yönelik algıları ile daha çok benzeştiği gözlemlenmiştir. Gruplar arası yapılan karşılaştırmalar sonucunda, babanın yüksek, orta düzey ya da düşük katılımlı olarak algılandığı ailelerin, demografik özellikler, babanın toplumsal cinsiyete ilişkin rollere yönelik algısı, annenin baba katılımından tatmin olma düzeyi, babanın çocuk bakımına katılma düzeyi ve anne ile baba raporlarındaki tutarlık bakımından farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this phenomenological study is to understand 50-72 months of age children's perceptions of father involvement and compare their perceptions of father involvement with those of their fathers' and mothers'. Sample of the study constitutes forty children between the ages of 50 and 72 months of age and seventeen mothers and seventeen fathers. Semi structrued interviews were conducted with all participants, seperatedly. Results indicated that children's perceptions of father involvement are shaped around fathers' observable and countable behaviors. It was found that majority of children perceive their fathers as moderately involved. Also, majority of children perceived their fathers' involvement less than the other family members' involvement. Children's perceptions are similar to those of their mothers. Among families which were grouped according to the level of how fathers' are perceived by their children, there are some key differences regarding family demographics, fathers' gender role attitudes, fathers' involvement to child care, mothers' satisfaction from their husbands' involvement and the consistency between father and mother reports.