Emotion regulation intervention for complex developmental trauma: Working with highly traumatized youth
Duygu düzenleme müdahalesi: İleri derecede travmatize olmuş gençlerle çalışmak
- Tez No: 399832
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ, YRD. DOÇ. DR. HAVVA ÖZDEN BADEMCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Çalışmanın ilk amacı, sokak ta yaşamış ve/veya çalışmış, şu anda devlet kurumu bakımında yaşayan gençlerin yaşadığı kompleks travmanın duygu düzenleme boyutunu araştırmaktır. İkinci amacı ise, Türkiye'de sokak geçmişi olan veya risk altında olan gençler için kurum çalışanları tarafından uygulanabilecek bir“duygu düzenleme müdahale modeli”önermektir. Çalışma, konu itibariyle hem çok hassas bir katılımcı grubu üzerine olduğundan hem de bu konuda literatürde benzer çalışma azlığından ötürü“temellendirilmiş kuram”yaklaşımı kullanılmıştır. Bu amaçlarla, 14-19 yaş aralığında 12 kurum bakımında yaşayan genç ile bir duygu düzenleme grup çalışması yürütülmüştür. Gruba gençler dışında, 1 terapist, 1 ortak terapist ve 2 grup kolaylaştırıcı olarak psikoloji son sınıf öğrencileri katılmıştır. Veri analizi, çalışma derinlemesine görüşmeler, grup kolaylaştırıcıların gözlem raporları, seans ses kayıt dökümleri, grup süpervizyonu raporları ve seanslarda ortaya çıkan ürünlere tümevarımsal tematik analiz yöntemi uygulanmış, bir nitel analiz programı olan MAXQDA'den yararlanılmıştır. Bulgular, gençlerin ebeveynleri ile olan erken çocukluk yaşantılarındaki travmatik bağlanma sonucu kompleks travma yaşadıklarını göstermiştir. Gençlerin ilişkilerde yaşadıkları güven sorunu ve değersizlik inancı; bireysel düzeyde yaşadıkları duygu düzenleme sorunları; sistem düzeyinde yaşadıkları belirsizlik ve umutsuzluk duyguları kompleks travma belirtileri olarak değerlendirilmiştir. Gençlerin duygu düzenleme sorunu olarak özellikle yansıtmalı özdeşim, regresyon ve disosyasyon savunma mekanizmalarını kullandıkları bulunmuştur. Davranış sorunları düzeyinde ise madde kullanımı, hiperaktivite ve eyleme vuruk davranma örüntüleri dikkat çekicidir. Uygulanan duygu düzenleme müdahalesinin olumlu etkileri ve güncel çocuk koruma sistemi içinde verilmesi gereken yeri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study was to explore the emotion regulation component of complex trauma in boys who live in residential care and have lived and/or worked on the street. The second aim of this study was to propose an“emotion regulation intervention model”for boys who have lived and/or worked on the street, and boys who are under risk of living and/or working on the street. As the issue is deeply sensitive, and there is lacking literature on this issue, grounded theory approach was taken for research. An emotion regulation group work was conducted with 12 boys living in residential care, aging between 14 and 19. The group, other than the boys, consisted of the therapist, the co-therapist, and two group facilitators who were psychology seniors. The inductive thematic analysis was performed on the in depth interviews prior to the study, observation reports, session transcripts, group supervision reports, and the products of exercises, utilizing a qualitative data analysis software, MAXQDA. Results showed that the boys experienced complex trauma as a result of traumatic attachment with the primary caregiver in early childhood. The boys' inability to trust and triggered beliefs in terms of lack of worthiness in relationships; emotion regulation problems on the individual level; and uncertainty beliefs and hopelessness about the system were evaluated as complex trauma symptoms. In terms of emotion regulation problems, the boys used especially projective identification, regression, and dissociation defense mechanisms. In terms of behavior problems, substance abuse, hyperactivity and acting out behaviors are striking. The positive effects of the emotion regulation group work and its place in the current child protection system are discussed.