Emotional aspects of psychological symptoms: The roles of parenting attitudes and emotion dysregulation
Psikolojik semptomların duygusal boyutu: Algılanan ebeveyn tutumları ve duygu düzenleme problemlerinin rolü
- Tez No: 399833
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışmada, psikolojik semptomlarla ilişkili duyguların ele alındığı bütünleyici bir model çalışılmıştır. Bu model için ilk olarak algılanan ebeveyn tutumlarının ve duygusal deneyimlerin, duygu düzenleme güçlüğü ve psikolojik problemler üzerindeki olası etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın ikinci amacı, duygularla psikolojik semptomlar arasındaki ilişkide duygu düzenleme süreçlerininin düzenleyici etkisinin incelenmesidir. Bu amaçlar doğrultusunda çalışma, 18 ile 50 yaş aralığında toplam 544 katılımcı ile yürütülmüştür (Ortalama = 26.52, Standart Sapma = 7.30). Katılımcılara demografik bilgi formunun yanı sıra, Algılanan Ebeveyn Tutumları – Kısa Form, Moral Duygulanım Testi, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği, Duygu Düzenleme Ölçeği, Sürekli Kaygı Envanteri, Beck Depresyon Envanteri ve Penn Eyalet Endişe Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, ebeveyn tutumlarından, babadan algılanan reddedilme ve anneden algılanan aşırı koruyuculuk duygu düzenleme güçlükleri ile kaygı, endişe ve depresyonu içeren psikolojik problemlerle olumlu yönde ilişkilidir. Ebeveyn tutumları kontrol edildikten sonra duyguların etkisi incelendiğinde, özellikle utanç, sürekli öfke ve bastırılmış öfke ifadesinin birçok duygu düzenleme güçlüğü ve çeşitli semptomlarla bağlantılı olduğu bulunmuştur. Ayrıca duygu düzenleme güçlükleri arasından, etkili duygu düzenleme yöntemlerine erişim kısıtlılığı bütün psikolojik semptomların artmasında rol oynamaktadır. Son olarak, bu duyguların psikolojik problemlerle ilişkisinde, bastırma ve bilişsel yeniden değerlendirme gibi duygu düzenleme süreçlerinin düzenleyici rolü olduğu gözlenmiştir. Çalışmanın sonunda, elde edilen bulgular ilgili literatür temelinde değerlendirilmiş; ayrıca sonuçların klinik araştırma ve uygulamalara katkısı ile gelecekte yapılabilecek çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to explore an integrative model of emotions in psychological symptoms. In order to achieve this model, the primary purpose of the study was to examine the influences of perceived parenting styles and emotional experiences on emotion dysregulation and psychological problems. The second aim was to investigate the moderator roles of emotion regulation strategies in the relationship between emotional experiences and these psychological problems. Based on these objectives, the present study was carried out with 544 participants (408 females and 136 males) whose ages ranged between 18 and 50 (M = 26.52, SD = 7.30). In addition to demographic information form, a group of self-report questionnaires was administered including Short - Egna Minnen Betraffande Uppfostoran -Own Memories of Upbringing, Test of Self-Conscious Affect-3, Trait Anger – Anger Expression Inventory, Emotion Regulation Questionnaire, Difficulties in Emotion Regulation Scale, State-Trait Anxiety Inventory-Trait Form, Beck Depression Inventory, and Penn State Worry Questionnaire. According to the results, paternal rejection and maternal overprotection had significant effects on the increase of most of the difficulties in emotion regulation and psychological symptoms including depression, trait anxiety and proneness worry. After controlling the effects of parental attitudes, among emotional experiences, particularly shame proneness, trait anger and internalizing anger, were significantly associated with different difficulties in emotion regulation and psychological problems. In addition to that, limited access to effective emotion regulation strategies was found to significant in the increase of all groups of psychological symptom. Finally, the effects of emotional experiences on psychological symptoms were moderated by two emotion regulation strategies, namely suppression and cognitive reappraisal. The findings were discussed in light of relevant literature, as well as implications of the study and future directions were provided.