Perceived parental relationship, self-discrepancy, and personality characteristics in relation to psychological well-being
Algılanan ebeveyn ilişkisi, benlik farklılıkları, ve kişilik yapıları ile psikolojik iyi olma hali arasındaki ilişki
  1. Tez No: 399841
  2. Yazar: DERYA GÜRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmanın amacı algılanan ebeveyn ilişkisi, benlik farklılıkları kişilik yapıları (duygu düzenlemede güçlükler, temel kişilik özellikleri, psikolojik sağlamlık) ile psikolojik iyi olma hali arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya 729 katılımcı (456 kadın, 273 erkek) katılmıştır. Katılımcıların yaşları 18 ile 39 arasında değişmektedir (O = 22.03, SS = 2.58). Çalışma kapsamında katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Barrett Lennard İlişki Envanteri, Bütünleşmiş Benlik Farklılıkları Endeksi, Kendini Toparlama Gücü Ölçeği, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği, Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği, Algılanan Ebeveyn Tutumları-Kısa Formu, Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete Envanteri uygulanmıştır. Verinin toplanmasının ardından ilk olarak Barrett Lennard İlişki Envanteri ve Bütünleşmiş Benlik Farklılıkları Endeksi'nin psikometrik analizleri yapılmış ve iki ölçeğin de geçerlik ve güvenirliği yeterli bulunmuştur. Ardından, çalışmanın değişkenleri arasındaki anlamlı ilişkileri belirleyebilmek amacıyla üç set hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Ayrıca, kişilik yapılarının, benlik farklılıkları ve psikolojik iyi olma hali arasındaki ilişkideki rolünü belirlemek amacıyla moderasyon (düzenleyici) analizi uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları, beklenildiği üzere, algılanan ebeveyn ilişkisi, benlik farklılıkları, ve kişilik yapılarının psikolojik iyi olma hali ile anlamlı olarak ilişkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte, bazı kişilik yapılarının benlik farklılıkları ve psikolojik iyi olma hali arasındaki ilişkide düzenleyici rolunün olduğu bulunmştur. Çalışmanın sonuçları güncel literaür ışığında tartışılmış ve sonuçların klinik uygulamalar açısından önemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to examine the relations among perceived parental relationship, self-discrepancy, personality characteristics (i.e., difficulties in emotion regulation, basic personality traits, resilience), and psychological well-being in terms of depression and anxiety. The study included 729 participants (456 females and 273 males) whose age ranged between 18 and 39 (M = 22.03, SD = 2.58). The data were collected by a questionnaire package which included Demographic Information Form, The Barrett Lennard Relationship Inventory, Integrated Self-Discrepancy Index, Resilience Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale, Basic Personality Traits Inventory, Egna Minnen Betraffande Uppfostran-Memories of Upbringing (s-EMBU), Beck Depression Inventory, and Beck Anxiety Inventory. Initially, The Barrett Lennard Relationship Inventory and Integrated Self-Discrepancy Index were adapted to Turkish, and psychometric properties were conducted, which revealed good reliability and validity for the two measures. For the main analyses, three sets of hierarchical regression analyses were conducted to investigate the paths between the variables of the study. Additionally, moderation analyses were conducted to investigate the roles of personality characteristics on the relationship of self-discrepancy and psychological well-being. In line with the expectations, perceived parental relationship, self-dicrepancy, and personality characteristics significantly associated with psychological well-being. In addition, moderation effect of several personality characteristics were found on the relationship of self-discrepancy and psychological well-being. The findings of the study and their clinical implications were disccussed in the light of current literature.