Searching for the content and scope of morality with a framework of moral foundations theory
Moral temeller kuramı çerçevesı̇nde moralı̇tenı̇n ı̇çerı̇k ve kapsamını araştırmak
  1. Tez No: 399840
  2. Yazar: BİLGE YALÇINDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Psikoloji, Philosophy, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Ahlak kavramının içeriği nedir? Bu soru yıllar boyu psikoloji literatüründe kısmen dar bir bakış açısı ile zarar vermemek ve adil olmak şeklinde yanıtlanmıştır. Duygular ve sinirbilim hakkındaki araştırmaların gelişmesi ve antropolojik verilerin de hesaba katılmasıyla ahlak/moralite hakkındaki anlayış oldukça genişlemiştir. Bu konudaki son gelişmeler moralitede daha bütüncül bir bakış açısı sunarken, özellikle Moral Temeller Kuramı (MTK), sadakat, otorite, kutsallık gibi başka moral ilkeler önermiştir. Bu tezin 3 temel amacı vardır: a) MTK'nin 2 temel ölçeğini Türkçe'ye uyarlamak ve kuramı Türkçe'de test etmek, b) sıradan insanların ahlak ve MKT algısını incelemek, c) bu bilgiler ışığında, 2 yeni ölçüm ve MTK için güncellemeler önermek. Çalışmanın moralite yazınına niteliksel ve niceliksel çalışmalarla katkıda bulunması umulmaktadır. Bulgular sonuçları açısından tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
What does morality entail? This question has been answered with a rather narrow outlook in psychological literature for years that is not harming and being fair. With the advance of research on emotions and neuroscience and taking the contribution of anthropological data into account, the understanding of morality has been quite expanded. Recent advances in different fields enabled a more comprehensive outlook to morality, specifically, moral foundations theory (MFT) claimed the existence of other additional moral principles, such as loyalty, authrority and sanctity. The aim of this thesis is of threefold: a) adapting the two questionnaires of MFT and testing the theory in Turkish, b) explore lay people's understanding of morality and MFT, c) in light of these, offer two new questionnaires and updates for the MFT. It is hoped that the study would contribute to the developments in morality with qualitative and quantitative techniques. The implications of the results will be discussed.