From the vanguard of the working class to the vanguard of the market reforms: Transformation of the Communist Party of China in post-Mao era
İşçi sınıfının öncüsünden piyasa reformlarının öncüsüne: Mao sonrası dönemde Çin Komünist Partisi'nin dönüşümü
- Tez No: 399877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEREN ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) Çin'in Mao sonrası aşamalı fakat kararlı piyasalaşma sürecindeki dönüşümü uzun süredir sosyal bilimcilerin ilgisini çekmektedir. Günümüzde, anaakım yazın içerisinde söz konusu dönüşüme yönelik liberal-bireyci ve devlet-merkezli/kurumsalcı olmak üzere iki popüler yaklaşım bulunmaktadır. Bu yaklaşımlardan ilki, esas olarak Çin'deki piyasa yönelimli dönüşümün liberal-demokratik değerlerin taşıyıcısı bireyler yaratarak eninde sonunda 'otoriter' ÇKP yönetimine son vereceğini savunurken, ikincisi kendi çıkarlarını gözeten bir toplumsal aktör olan ÇKP'nin, ekonomik dönüşümün yanı sıra siyasal bir dönüşüme de önderlik ederek değişen toplumsal çevreye 'uyum' sağlayıp sağlayamayacağı üzerinde durmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Mao Zedung'un iktidardaki komünist partilerin bürokratik yozlaşması ile kapitalist restorasyon arasındaki ilişki tahlili bağlamında Marksist teoriye yaptığı katkı temelinde, ÇKP'nin Mao sonrası dönüşümüne yönelik alternatif bir yaklaşım sunmaktır. Çalışmada, bu bakış açısı temelinde yapılan tahlil doğrultusunda, ÇKP'nin Mao sonrası dönemde bir komünist militanlar partisinden bir 'uzmanlar' ve bürokratlar partisine, Marksist-Leninist bir partiden pragmatik bir partiye, ve işçilerin ve köylülerin partisinden Çin'in 'yeni kapitalistleri' de dahil olmak üzere üst toplumsal sınıf ve kesimlerin partisine dönüştüğü ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Transformation of the Communist Party of China (CPC) during China's gradual but strong-willed marketization in post-Mao era has long been attracting attention of social scientists. Today, two popular approaches to this transformation in mainstream literature are liberal-individualist and state-centric/institutionalist ones. While the former of these approaches mainly argues that market-oriented transformation in China will sooner or later end up with the collapse of the 'authoritarian' CPC rule by creating individuals as bearers of liberal-democratic values, the latter mainly focuses on whether the CPC as a self-seeking social actor could succeed in 'adapting' itself to the changing social environment by also leading a political transformation alongside of the economic one. The aim of this study is to offer an alternative approach to post-Mao transformation of the CPC on the basis of Mao Zedong's contributions to Marxist theory in terms of the analysis of the relationship between bureaucratic degeneration of the communist parties in power and capitalist restoration. Through an analysis from this point of view, it is argued in this study that the CPC has transformed from a party of communist militants to party of 'experts' and bureaucrats, from a Marxist-Leninist party to a pragmatic one, and from party of workers and peasants to party of higher social classes and segments including 'new capitalists' of China in post-Mao era.