Using 'the other' in foreign policy making: An analysis of Turkey-EU relations between 2002 and 2014
Dış politika yapımında 'Öteki' kimliğinin kullanımı: Türkiye-AB ilişkilerinde 2002-2014 yıllarının analizi
  1. Tez No: 399876
  2. Yazar: ÖZNUR AKCALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin amacı AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi) döneminde Türkiye'nin kimliği üzerine değişen siyasi söylemlerin AB (Avrupa Birliği) ile ilişkilerine etkisini incelemektir. Bu amaca ilişkin olarak çalışma, 2002'de iktidara gelen Türkiye'nin siyasal İslam geleneğini temsil eden partilerinden AKP döneminde AB ile ilişkilerinde Türkiye'nin Müslüman ve Orta Doğulu olarak“öteki”kimliği bağlamında söylemsel formülasyonun rolüne odaklanmaktadır. Tezin temel argümanı Türkiye'nin 'öteki' kimliğinin Avrupalı değer ve normlarla birlikte ele alındığında Türkiye-AB ilişkilerinde dezavantaj yerine avantaj olabileceğidir. Bunun için bu tez her iki tarafın da 2002-2014 yılları arasında AKP döneminde Türkiye'nin 'öteki' kimliği üzerine olan algıları ve bu algıların dönüşümünü anlamaya çalışmaktadır. AKP siyasi liderliğinin ve Avrupa Komisyonu'nun Türkiye üzerine yayınladığı ilerleme raporlarının söylem analizleri temelinde bu çalışma birbirine zıt iki döneme ayrılmaktadır: ilki, 2002-2005 yılları arasında Türkiye'nin“öteki”kimliği üzerinde sağlanan uzlaşı, diğeri 2010-2014 yılları arasındaki ayrışma. Birbirine zıt söylemleri içeren bu iki dönem arasındaki sürede (2005-2010) ise, uzlaşının ne ilerlediği ne de kırıldığı bir süreç yaşandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to examine the impact of the changing political discourses of Turkey's identity vis a vis the EU during the AKP (Justice and Development Party / Adalet ve Kalkınma Partisi) term on relations with the European Union. To this end, the study focuses mainly on the discursive formulation of Turkey's role in a context of“otherness”as a Muslim and Middle Eastern country under the rule of the AKP governments, Turkey's major pro-Islamic party which first came to power in 2002. It is argued that“The 'otherness' of Turkey could be an advantage rather than an impediment in Turkey-EU relations if Turkey would be able to combine it with the European norms and values.”In order to substantiate this argument, the present thesis tries to understand the perceptions of Turkey's“otherness”of both parties, i.e., Turkey and the EU, and its transformation during the AKP rule from 2002 to 2014. On the basis of the discourse analysis of the AKP's political leadership and the regular progress report on Turkey released by the European Commission, this study distinguishes two contradictory periods: first, a compromise on“the otherness”of Turkey between 2002 and 2005 and second, its dissolution between 2010 and 2014. Between these two diverse periods which contain opposite discourses, from 2005 and 2010, it is found that the compromise was neither ruptured nor progressed.