Silindirik parçaların yüzey tornalamasında elde edilen yüzey pürüzlülüğünün aşınmaya etkisi
The Effect of surface roughness of cylindrical work pieces cut in a lathe to wear
  1. Tez No: 39989
  2. Yazar: ARİF ÖNDER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH KEÇECİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SİLİNDİRİK PARÇALARIN YÜZEY TORNALANMASINDA ELDE EDİLEN YÜZEY PÜRÜZLÜLÜ?ÜNÜN AŞINMAYA ETKİSİ Arif ÖNDER Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. Abdullah KEÇECİLER Bu çalışmada, bir torna tezgahında işlenmiş silindirik iş parçalarındaki yüzey pürüzlülüğünün aşınmaya etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler torna tezgahına monte edilen özel bir deney düzeneği ile gerçekleştirilmiştir. İki adet farklı kalem ucu profili ve her kalem için altı değişik ilerleme kullanılarak deney numuneleri hazırlanmıştır. Bu takımlardan biri ek kenarlı olarak adlandırılmış ve özel bir yöntem kullanılarak hazırlanmıştır. Deney numuneleri plaka - silindir yöntemi ile yağlı olarak aşındırılmış ve her yüzey için ölçülen aşınma değerleri kullanılarak aşınma - ilerleme diyagramları çizilmiştir. Ek kenarlı kesici takımın yüzey pürüzlülüğünü nasıl etkilediği incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda Ra ve Rz(DIN) parametreleri kullanılarak her bir kesici takım için ilerleme - yüzey pürüzlülüğü diyagramları çizilmiştir. Özel kesici takım kullanılarak büyük ilerleme değerleri ile işlenmiş numunelerdeki yüzey pürüzlülüğünün diğerinden daha az olduğu bulunmuştur. Sabit kesme parametreleriyle işlenerek hazırlanmış deney numunelerinde, yüzey basıncı ve zamana bağlı olarak aşınma miktarları ölçülmüştür. Bu değerlere göre çizilmiş diyagramlar kullanılarak, zaman ve yüzey basıncı arttıkça aşınmanın arttığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MsC Thesis The effect of surface roughness of cylindrical work pieces cut in a lathe to wear Arif ÖNDER Cumhuriyet University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Mechanical Engineering Supervisor : Yrd. Doc. Dr. Abdullah KEÇECİLER In this study, the effect of surface roughness of cylindrical work pieces cut in a lathe to wear has been investigated experimentally. The experiments have been carried out with a special experimental apparatus attached to the lathe. The specimens have been prepared by using two cutting tools which have different profile and six different feed motions for every cutting tool. One of the cutting tools which is called as“tool added cutting edge”has been prepared with a special method. These specimens have been wearied with oil by using plate - cylinder method, and the diagrams of wear - feed motion have been plotted by using the values of wear measured for each surface. It is investigated that how the cutting tool added cutting edge effects the surface roughness. As a result of this, the diagrams of surface roughness - feed motion for each cutting tool have been plotted by using the parameters of Ra, and Rz(DIN) and it has been found out that the surface roughness on the specimen cutting with big feed motions by using the special cutting tool is lower than another. In addition, the values of wear depending on time and surface pressure in the specimens prepared by cutting with constant cutting parameters have been measured. Using the diagrams plotted according to these values it has been shown that the wear increases with increasing time and surface pressure.