The investigation of recent trends in Turkish current account
Türkiye'nin cari işlemler hesabındaki eğilimlerin incelenmesi
- Tez No: 399894
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Uluslararası ticaret günümüzde vazgeçilmezliğini hem ekonomik hem de politik nedenlerle hala korumaktadır. Buna paralel olarak, dünya ticaret hacmi kesintisiz bir şekilde her geçen gün daha da artmaktadır. Aynı şekilde, Türkiye ve diğer gelişmekte olan ülkelerin dış ticaret hacimleri de sürekli büyümektedir. Ancak, Türkiye'de ithalat, ihracata göre çok daha hızlı artmaktadır. Bunun sonucunda, Türkiye yıllardır cari açık problemiyle boğuşmaktadırlar. Dahası, Türkiye 1990'ların sonlarından itibaren giderek daha büyük cari açık vermeye başlamıştır. Dolayısıyla, bu tezin temel amacı küresel cari işlemler dengesizliğinin belirleyici faktörlerini aydınlatmak ve bu faktörlerin Türkiye'deki cari açığı ve Türkiye'nin cari dengesinde 1990'ların sonlarında meydana gelen olası bir yapısal kırılmayı açıklayıp açıklamadığını analiz etmektir. Sonuç olarak, tezin üç temel bulgusundan söz edilebilir. Birinci olarak, VAR modelinin sonuçları göstermektedir ki, Türkiye'nin cari hesabının temel belirleyicisi yapısal faktörlerdir. İkinci olarak, VAR modelinin sonuçları ayrıca göstermektedir ki Türkiye ihraç edebilmek için ithal etmek zorundadır çünkü Türkiye endüstrisi ihracat malları üretebilmek için ara mal ithalatına oldukça bağımlıdır. Üçüncü olarak, ampirik veriler göstermektedir ki Türkiye'nin cari işlemler hesabında 1999 yılının birinci çeyreğinde yapısal kırılma vardır.
Özet (Çeviri)
International trade is still indispensable for each country in today's world for both economic and political reasons. Correspondingly, world trade volume has been uninterruptedly rising. By the same token, Turkish trade volume, in line with other developing countries, has been also growing. However, Turkish imports have been rising much faster than Turkish exports since the 1990s. As a result, Turkey has been chronically suffering from current account deficit problem for years. What is more, Turkish current account balance has started to give huge deficits constantly since the late 1990s. Therefore, the main objective of the thesis is to enlighten the determinants of global current account imbalance and to analyze whether or not those determinants explain the Turkish current account balance and a possible structural break in it. In consequence, there are three main findings of the thesis. First, the evidence from a Vector Autoregressive (VAR) model suggests that the main determinants of Turkish current account are mostly structural factors. Second, VAR model also suggest that Turkey has to import in order to be able to export because Turkish industry is highly dependent on intermediate goods importation to produce export commodities. Third, empirical analyses suggest that there is a structural break in Turkish current account balance in 1999Q1.