Understanding real estate bubbles: An analysis of the recent trends in the Turkish housing market
Konut balonlarını anlamak: Türkiye konut piyasasındaki yakın gelişmelerin bir analizi
  1. Tez No: 399893
  2. Yazar: MUSTAFA NUSRET KARASU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin temel amacı konut fiyatlarının hızla artmakta olduğu Türkiye'de bir konut balonu olup olmadığını tartışmaktır. Bunun için tezde öncelikle balon kavramı literatür yardımıyla ortaya konmaya çalışılmaktadır. Ekonomistler arasındaki yaygın görüşe göre balonlar fiyatların onları oluşturması beklenen temellerinden ayrılması ve ani yükselişleridir. Ekonomilerde genellikle balonların patlamasını ekonomik krizler takip etmektedir ve bu, bu tezin motivasyonunu oluşturmaktadır. Önceki çeşitli örneklerin ve bazı ortak belirtilerin incelenmesinden sonra tezde güncel durum hakkında bilgi edinmek için Türkiye konut piyasası göstergeleri ortaya konmaktadır. Sonrasında bazı ekonometrik metodlar uygulanmaktadır. 10 yıllık bir veri setinin kullanıldığı bu çalışma (2005-2014), Türkiye için konut balonu adına yapılan ilk kapsamlı çalışmalardan biridir. Türkiye'de konut sektörünün finansal sistem üzerindeki ağırlığı her ne kadar gelişmiş ülkelere kıyasla düşük görünse de, konut kredileri hızla artmaktadır. Sonuçlara göre Türkiye konut sektöründe özellikle 2012'den sonra hızlı bir artış olduğu görülmekte ve bazı göstergeler eski örneklerle eşleşmektedir. Bu nedenle 2012 son dönemdeki yükselişin başlangıç yılı olarak görülebilir ve bir kaç yıl daha devam ederse bu yükseliş trendine balon demek uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to determine whether there is a real estate bubble in Turkey recently, where the house prices are increasing rapidly. In order to do this, the thesis tries to define the bubble concept, by reviewing literature. The common view among economists is that bubbles are deviation of prices from their fundamentals which is associated with sudden increases in prices. We usually witness harsh economic crises after the bursts of bubbles in economies and this constitutes the source of the motivation of this thesis. After examining several earlier examples and some common symptoms of real estate bubbles, the thesis documents the Turkish housing market indicators in order to be informed about the current state. Afterwards some econometric methods are performed. Using a 10 years long dataset (2005-2014), this is among the first comprehensive studies on housing bubble for Turkey. Even though the exposure of the real estate market on the financial sector is lower in Turkey compared to advanced countries, housing loans are significantly increasing. The results suggest that Turkish housing sector is quite active especially after 2012 and some symptoms of earlier examples match with the current situation. Therefore the year 2012 can be argued as the beginning of the current boom and it will be convenient to call it bubble if this trend continues for several years.