Gender based social movement and LGBT movement in post-Soviet Russia
Sovyet sonrası Rusya'da cinsiyet temelli sosyal hareketler ve LGBT hareketleri
- Tez No: 399900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma Çarlık ve Sovyet Rusya'nın homofobik ve cinsiyetçi politikalarının mirası olan Sovyet sonrası Rusya'da cinsiyet temelli sosyal hareketlerin ve LGBT hareketlerinin ortaya çıkışını ve gelişimini incelemektedir. Bu tez, tarihsel bir perspektiften bakıldığında, cinsiyetle ilgili sosyal sorunların Rus toplumu tarafından nasıl algılandığını ve aktivistlerin Rus toplumunda sosyal hareketler ile nasıl bir değişiklik yapmak istediklerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu tezde, sosyal hareketler ve cinsiyetle ilgili problemler tarihsel bağlamda incelenmiştir çünkü bugünkü sosyal hareketler Çarlık ve Sovyet Rusya'nın cinsiyet politikalarından etkilenmişlerdir. Temel araştırma problemi, Rus aktivistlerin cinsiyet sorunlarını belirleyerek, yeni aktivistler için bağlantılar ve kolektif kimlik oluşturarak, aynı zamanda kendi repertuarlarını üretip, stratejilerini kullanarak sosyal hareketlerle nasıl cinsiyet ile ilgili sosyal problemleri görünür hale getirdikleri ve kaygılarını toplumsal alanda, Rusya Federasyonu'nun baskıcı cinsiyet politikalarına rağmen nasıl ifade ettikleridir. Bu tez, Rusya'daki rejim değişiklerine ve son zamanlardaki demokrasiye geçişine rağmen, günümüz Rusya'sında cinsiyet temelli sosyal hareketler için kısıtlı bir alan bulunduğunu savunmaktadır. Ancak, Rusya'daki cinsiyet temelli sosyal hareketler ile LGBT hareketlerinin ayrımcılık, eşitsizlik ve şiddet gibi cinsiyetle ilgili sosyal problemlere meydan okuması açısından önem taşır. Kısa dönemde önemli bir sosyal değişikliğin olması zor olsa da, uzun dönemde bu toplumsal hareketler cinsiyetle ilgili sosyal sorunların görünürlüğü ve toplumun bu sorunlar ile ilgili farkındalığının artması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the emergence and development of gender based social movements and LGBT movements in post-Soviet Russia with the legacy of homophobic and sexist policies of Tsarist and Soviet Russia. From a historical perspective, this thesis aims to analyze how gender related social issues have been perceived by the Russian society and how activists desired changes in the Russian society through social movements. In this thesis, social movements and gender related problems are investigated in a historical context because today's movements have been affected by gender policies of the Tsarist and Soviet Russia. The main research problem is how Russian activists make gender related social issues visible and raise their concerns in public sphere through framing gender issue, creating their networks and collective identity for new recruitments, as well as producing their own repertoire and using strategies in social movements under repressive gender policies of the Russian Federation. The thesis argues that despite the regimes changes Russia went through and its recent transition to democracy, there is limited space for social movements related to gender issue in contemporary Russia. Despite that gender based social movements and LGBT movements in Russia are proved to be crucial in terms of challenging gender related social problems like discrimination, inequality and violence. Even if it is difficult to be a significant social change in the short turn, these movements are vital for the visibility of gender related social issues and for raising awareness in public about these issues in the long term in post-Soviet Russia.