The competition between the European Union and the Russian Federation over the south caucasus and its implications
Avrupa Birliği ve Rusya Federasyonu'nun Güney Kafkasya üzerindeki rekabeti ve bunun yansımaları
  1. Tez No: 399899
  2. Yazar: İBRAHİM MURADOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Avrupa Birliği ve Rusya Federasyonu için Güney Kafkasya stratejik öneme sahip bölgelerden biridir. Her iki aktör de, kendi çıkarları doğrultusunda Güney Kafkasya'da farklı politikalar uygulamaktadırlar. Enerji çeşitliliği ve güvenlik politikaları AB'yi Güney Kafkasya cumhuriyetleri ile işbirliği yapmaya itmektedir. Ayrıca, bu bölge, AB'nin Orta Asya'ya açılması için bir kapı görevi görüp, AB'nin Asya pazarlarına ulaşmasında önemli rol oynamaktadır. Öte yandan, Güney Kafkasya ülkelerini kendi etki alanında tutmak, Rusya'nın eski Sovyetler Birliği ülkeleri üzerindeki hâkimiyetini sürdürmesi için hayati öneme sahiptir. Bununla birlikte, AB'nin bölgedeki enerji politikaları, Rusya'nın Avrupa'daki enerji tekelini tehlikeye atmaktadır. Buna karşın, bölge ülkeleri AB ve Rusya'nın bölgedeki tutumlarına karşı kendi çıkarlarını ön planda tutarak politika geliştirmektedir. Bu tez aşağıdaki sorunsalları yanıtlamaya yöneliktir: AB ve Rusya neden Güney Kafkasya üzerinde rekabet etmektedirler? Bölge bu iki aktör açısından neden önem arz etmektedir? Onları bu tür politikalar geliştirmeye iten çıkarlar nelerdir? Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan AB ve RF'nin bölgedeki tutumlarına karşılık ne tür politikalar geliştirmektedir?
Özet (Çeviri)
The South Caucasus is a strategic region both for the European Union and the Russian Federation. Each of these actors has developed different policies towards the region in order to achieve their interests. The EU's energy diversification and security policies prioritize closer cooperation with the South Caucasian republics. Apart from this, the region may serve as a gate opening to Central Asia and therefore may allow the access of the EU to the whole Asian market. Keeping the South Caucasian countries in its sphere of influence is a vital need for Russia to maintain its hegemony in the post-Soviet countries. Besides this, the EU's energy policies in the region undermine the Russian monopoly in the energy sector in Europe. In contrast, the South Caucasian countries are also analyzing the pros and cons of the EU's as well as the RF's policies. They formulate their policies towards the EU and the RF on the basis of their maximum potential gain. This thesis aims to answer the following questions: Why does the EU and Russia compete over the South Caucasus? Why is the region vital for these two actors? What interests lead them to develop such policies towards the region? What are the responses of Armenia, Azerbaijan and Georgia towards the involvement of the European Union and Russian Federation with the region?