The macroprudential supervision in the aftermath of the 2008 global financial crisis: The US example
2008 küresel mali krizi sonrasında uygulanan makro ihtiyati tedbirler: ABD örneği
- Tez No: 399901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GALİP YALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
2008 yılında dünya ekonomileri, tarihteki en büyük ekonomik krizlerden biriyle karşı karşıya gelmiştir. 2008 Küresel Mali Krizi'nin akabinde mali dayanıklılık ve istikrarın sağlanması bağlamında denetleme ve izleme mekanizmalarının rolü de akademik çevrelerde oldukça tartışılmıştır. Bu dönemde sistemik risklerin düzenli olarak izlenmesinin, ölçülmesinin ve kontrol edilmesinin oldukça önemli olduğu farklı siyasetçiler tarafından da dile getirilmiştir. Diğer yandan, mali istikrarın güçlendirilmesi için, konuyla ilintili politikaların güçlendirilmesi ve mali sistemin bütüncül olarak denetim altında tutulmasını sağlayacak makro ihtiyati tedbirlerin kullanılması da sıklıkla vurgulanmıştır. Kriz sonrası dönemde, ABD'de yeni denetleme mekanizmaları oluşturulmuş ve Dodd-Frank Wall Street Reformu adında kapsamlı bir düzenleme yürürlüğe konmuştur. Mali istikrarın ve dayanıklılığın sağlanması için ABD'deki otoriteler tarafından yapılan bu değişiklikler makro ihtiyati tedbirlerin hayata geçirilmesi için krize cevap niteliğinde tasarlanmıştır. Bu tezde, 2008 Küresel Mali Krizi sonrası dönemde yükselişe geçen makro ihtiyati tedbir kullanımı ABD örneği bağlamında ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In 2008, the world economies have come across with a severe economic depression which is one of the biggest economic crises in the history. In the aftermath of the 2008 Global Financial Crisis, the role of the surveillance mechanisms on the provision of financial robustness and soundness has been discussed by many scholars. In this period, the significance of monitoring, assessing and controlling the systemic risk has been emphasized by the policymakers. On the other hand, it has become a current issue that strengthening policies and using macroprudential measures which are used to monitor the financial system in a holistic way would be important to provide financial stability. In the post-crisis period, in the US as a direct response to the crisis, new supervisory institutions have been established and a comprehensive Act named Dodd-Frank Wall Street Reform has been put into action. In order to promote financial stability and soundness, the US authorities have made structural changes to bring macroprudential approach in the market. In this thesis, the emergence of the macroprudential approach on the aversion of prospective financial crises will be examined in the US case in the aftermath of the 2008 Global Financial Crisis.