Turkish-Saudi relations within the context of internal and regional dynamics during the 1990s and the 2000s
İçsel ve bölgesel dinamikler bağlamında 1990'lar ve 2000'ler boyunca Türk-Suudi ilişkileri
  1. Tez No: 399913
  2. Yazar: SİNEM CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez, 1990'lı ve 2000'li yıllarda içsel, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin Türk-Suudi ilişkilerine etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkiler karşılıklı saygıya dayanmaktadır. Farklı siyasi anlayış ve Türkiye'nin güvenlik odaklı dış politikası nedeniyle 1990'lı yıllar boyunca iki ülke arasındaki ilişkiler sınırlı kalmıştır. Ancak 2000'li yıllarda her iki ülkenin iç politikasında yaşanan dönüşüm ile bölgesel ve uluslararası düzeyde meydana gelen gelişmeler Türk-Suudi ilişkilerinin seyrini değiştirmiştir. Türkiye'de 2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) iktidara gelmesinin ardından oluşturduğu Ortadoğu'ya yönelik yeni söylem önemli olmuştur. Suudi tarafında ise 2005 yılında Kral Abdullah'ın tahta oturması iki ülke arasındaki ilişkilerin ilerlemesine imkan vermiştir. İki ülke arasında imzalanan anlaşmalar ve karşılıklı resmi ziyaretler Türk-Suudi ilişkilerinin daha da gelişmesini sağlamıştır. Suriye krizi, İran'ın nükleer tehdidi, Filistin sorunu ve Irak'taki istikrarsızlık gibi Ortadoğu'daki problemli konular ve ortak güvenlik kaygısı iki ülkeyi daha fazla işbirliğine teşvik etmiştir. Bu tez, Türk-Suudi dış politikasındaki dönüşümü incelemekle kalmamaktadır, aynı zamanda iki ülke arasındaki ilişkileri etkileyen temel etmenleri analiz etmektedir Bu tezde, bölgedeki güç dengesi ile ilgili bölgesel ve uluslararası faktörlerin iki ülkeyi işbirliği yapmaya ittiği belirtilmektedir. Tez, ayrıca bölgesel gelişmelerin yapısı, güç dengesi yerine ideoloji ile ilgili olduğunda iç faktörlerin iki ülke arasındaki işbirliğinde sınırlayıcı bir etkisi olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze Turkish-Saudi relations with covering the impact of the domestic, regional and international developments on relations during the 1990s and the 2000s. The bilateral relations between Turkey and Saudi Arabia, two heavyweights in the Middle East, are based on mutual respect. Due to the different political considerations and Turkey's security orientated foreign policy, the relations between the two countries were limited during the 1990s. However, the internal transformations in the two countries and the developments in regional and international level changed the course of the relations during the 2000s. On the Turkish side, the coming to power of the Justice and Development Party (AK Party) in 2002 with a new discourse towards the Middle East has been important. On the Saudi side, King Abdullah's coming to power in the kingdom in 2005 has paved the way for the two countries to come closer. The official visits from both sides and several agreements signed between two countries further developed the relations. The problematic issues in the Middle East, such as the Palestinian issue, Syrian conflict, Iranian nuclear threat, instability in Iraq and common security concerns pushed the two countries towards further cooperation. This thesis not only examines the transformation in Turkish and Saudi foreign policy but also looks at the main drivers of the relationship between two countries. This study argues that a combination of regional and international factors pushed two countries towards cooperation when it came to the developments regarding the balance of power in the region. Yet, the thesis also finds out that domestic factors can act as a limiting force on this cooperation especially if the nature of the regional developments is related to ideology rather than the balance of power.