Politics of neoliberal transformation: A comparative analysis of debt-led consumption and crisis in Greece and Turkey
Neoliberal dönüşümün siyaseti: Yunanistan ve Türkiye'deki borca dayalı tüketim ve krizin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 399914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, Yunanistan ve Türkiye örneklerindeki neoliberal dönüşümü ve borca dayalı gelişme stratejisinin bu süreçteki rolünü analiz eder. Bugün ortaya çıkan farklılıkları yaratan tarihsel özellikleri açıklamak için, karşılaştırmalı bir analiz yürütülecektir. Bu amaçla, devlet-pazar, uluslararası kurumlar ve kredilerin kurucu gücü arasındaki karmaşık ve çok taraflı ilişki araştırılacak ve çalışmanın alanı, borçluluk ve neoliberal dönüşüm ilişkisi ile sınırlandırılacaktır. Bu tezde, Yunan ve Türk neoliberal dönüşüm gidişatlarını birbirinden ayıran şeyin, bu iki ülkenin 1980 sonrası dönemde, farklı toplumsal muhalefet modellerine dayanan, değişik siyasi eğilimler içine girmeleri olarak sunulmuş ve bu farklı siyasi eğilimlerin uzun dönemli sonuçlarının gelecekte ortaya çıkacağı savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the neoliberal transformations of Greece and Turkey and the role of debt-led economic development strategy in this process. In order to explain historical specificities of these cases that identify the change today, a comparative historical analysis will be conducted. With this aim, the complex and multilateral relationship between state, market, international institutions and the constitutive of financial credits will be explored and the scope of this thesis will be confined to to the relationship between indebtedness and neoliberal transformations. In this thesis, it will be argued that what has differentiated the Greek and Turkish paths of neoliberal transformation has been different political trajectories of the two countries after the 1980s, which based on the differentiated capabilities of their social oppositions, and the long term implications of these different paths in terms of the sustainable development of the Greek and Turkish societies have yet to be seen in the future.